Mahkemeler vatan haini mi

YUSUF YAVUZ

CHP Antalya Milletvekili Arif Bulut, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Alakır vadisindeki hidroelektrik santral (HES) projelerini sordu. Bulut, HES furyasına dikkat çektiği önergesinde, “HES’lere karşı çıkanları vatan hainliği ile suçlamakta olduğunuzdan iptal kararı veren mahkemeler de vatan hainliği içinde olabilir mi” diye sordu.

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Alakır vadisinin sayısız bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanısıra antik yerleşimlere ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Bulut, önergesinde vadinin can damarı olan Alakır nehrinin döküldüğü Kumluca ovasında yapılan seracılığın önemine değindi. Alakır’da planlanan “nehir tipi” HES projeleriyle vadideki tüm canlıların ortak yaşam kaynaklarının borulara alındığını öne süren CHP Antalya Milletvekili Bulut, vadinin, tıpkı kanı vücudundan çekilmiş bir beden gibi kaçınılmaz kaderine bilinçsizce terk edilmek istendiğini öne sürdü.

HES’ler Anadolu kültürünü yok edecek

Alakır nehrinin geçmişte bölgenin tümü için içme suyu kaynağı olduğunu belirten Bulut, önergesinde, şu iddialarda bulundu: “1200 metredeki ilk kaynaklarından en alt kota kadar birbiri ardına sıralanmak istenilen 6 adet daha nehir tipi HES lerle, artık vadi tabanında hiç su akmayacak, bu suya bağımlı tüm canlıların telef olması, yörede bu suya bağlı tarım ve hayvancılık yapan tüm yöre halkının göç etmek zorunda kalarak, var ettikleri Anadolu kültürünün de onlarla birlikte yok olmasına yol açacaktır.”

Bilim adamına ahiret sorusu gibi HES önergesi

Anadolu’nun tüm akarsuları üzerinde kaynağından denize kadar HES planlandığını iddia eden Bulut’un Bakan Eroğlu’na yönelttiği HES soruları “ahiret soruları”nı aratmadı. Bakan Eroğlu’na, ülkenin bütün sularının boru, kanal ve tünellere alınmasının sulak alanlar ve biyolojik çeşitliliğe etkilerini bir bilim adamı ve siyasetçi olarak nasıl açıkladığını soran Bulut, önergesinde “AB’de iki ülkede 10 megavat ve altı, diğer ülkelerde 5 megavat altı kurulu güçteki HES’ler ‘yenilenebilir enerji’ sayılırken, ülkemizde 2005 yılına kadar 25 megavat ve altı, 2005 yılında yapılan değişikle 50 megavat ve altı, 2011 yılında yapılan değişiklikle kurulu gücüne bakılmaksızın tüm nehir ve kanal tipi HES’lerle, rezervuar alanı 15 kilometrekarenin altındaki hidroelektrik santrallarını yenilenebilir enerji sayılmasının bilimsel bir açıklaması var mıdır?” dedi.

‘Karbon kredikisi kaç avro’

Yenilenebilir enerji tesislerinin tümü için Yenilenebilir Enerji Kaynak Belgesi (YEK) verilip verilmediğini soran Bulut, Bakan Eroğlu’na “YEK belgesi alan firmalar uluslararası piyasalarda karbon kredisi temin etmekte midir? Uluslararası piyasalarda ve Türkiye’de megavat başına ortalama kaç avro üzerinden karbon kredisi alınıp satılmaktadır? Türkiye’de kanal, boru ya da tünel tipi heslerde kurulu güç sınırının kaldırılmasının sebebi HES firmalarına karbon borsası üzerinden kredi temin etmek midir” diye sordu.

HES projelerindeki planlama hatalarına da değinen Bulut, Trabzon Solaklı Vadisine 36, Rize İkizdere’ye 26, Fındıklı’ya 19, Senoz Vadisine ise 15 adet HES planlanması eleştirdiği önergesinde, “Bu vadilerde yaşayan halkın, biyolojik çeşitliliğin minimum düzeyde etkileneceğini iddia etmek bilimsel bir yaklaşım mıdır?” dedi.

Mahkemeler vatan haini mi

Önergesinde, yargı tarafından iptal edilen HES projelerinin gerekçelerine dikkat çeken Bulut, “İptal kararlarını veren mahkemelerin gerekçeleri ile sivil toplum örgütlerinin gerekçeleri arasında paralellik var mıdır? HES’lere karşı çıkanları vatan hainliği ile suçlamakta olduğunuzdan mahkemeler vatan hainliği içinde olabilir mi? İptal edilen HES projeleri, geçmişte bakanı olduğunuz Çevre ve Orman Bakanlığı’nın idari işlemleri olduğuna göre acaba idare olarak bakanlığınızın hatta kişisel olarak tarafınızın dava konusu edilen işlemlerinde görev ihmaliniz olabilir mi” diye sordu.

Önergesinde Alakır vadisindaei projenin iptal edilip edilmeyeceğini soran Bulut, Bakan Eroğlu’ndan ayrıca şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“· Çevre ve doğayı korumak “çevre hakkı” nın korunmasını sağlamak için mevcut yasal mevzuat sizce yeterli midir?

· Yeterli ise AB uyum sürecinde iç hukuka aktarılacak çevre hukuku temelindeki mevzuatlar gereksiz midir?

· Projenin dere yamaçlarında devam edecek proje üniteleri nedeni ile dere yatağına her hangi bir zarar verilip verilmeyeceği, yapılacak kazı, hafriyat ve depolama alanları bakımından yatağa ek kirlilik yükleyecek midir?

· Alakır Vadisi 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edildiği halde, bilirkişi raporunda da belirtildiği üzere projeyi bir bütün olarak ele almayıp tek tek ele almaktaki amacınız daha sonra ÇED raporu almaya gerek kalmamasını sağlamak için midir? Buradaki her tür çalışmaların doğal hayatı yok edeceğini bildiğiniz halde burada eksik ve yanlış belgelerle inşaata devam etmelerine hangi sebeplerle izin vermektesiniz?

· ÇED yönetmeliğinin 25. nci maddesine aykırı olarak iletim hakkı ile ilgili bir bilgi verilmediği neden göz ardı edilmiştir?

· Sekiz adet HES’ in bir bütün olarak değerlendirilmeyip tek santral gibi gösterilmesindeki amaç ve bununla beraber 15 kilometrelik uzun enerji iletim tesisinin vadiye inşa edilecek olması ÇED yönetmeliğine aykırı olmasına rağmen ve ÇED formatında yer alması gereken tüm kriterlerin uygulanmamasının gerekçeleri nelerdir?

· Projede metrekaredeki bitki yoğunluğunun korunması için hiçbir çalışma yapılmamasını nasıl karşılıyorsunuz?

· Yapılan tüm açıklamalar, cevaplandırılması istenen soruların cevaplarına göre söz konusu HES projesinin yapılmasında kamu yararı var mıdır? Üstün kamu yararı nerededir? (Alakır Nehri Kardeşliği)

Reklamlar

6 Yorum to “Mahkemeler vatan haini mi”

  • Facebook sayfasında yazanın adını göremediğim için böyle kullandım. Şimdi düzelttim ve Yusuf beyin imzası var. Umarım sizin açınızdan kullanmamda bir sorun yoktur. Eğer istemiyorsanız, kaldırırım. Bana kararınızı bildirirseniz, sevinirim.
   Selam ve saygılarımla…

   İbrahim Günel

   • Yok hayır sakıncası yok tabii ki, sadece yazar belirtilmeden kopyalandığı için öyle olmuştur. Önergenin içeriği de yazarın yazılarından oluşmakta aslında. Sayfanın yönetimi bende. Her zaman haber alabilirsiniz. Ben de en çok Doğa İçin El Ele sayfamda özellikle sizden bağlantı veriyorum başka yerlerde de olmasına rağmen. Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: