‘Saçımız kalmayana dek mücadele’

Hopa olaylarını protesto ederken gözaltına alınan sonra cezaevinde saçları kesilen Ozan Gündoğdu’ya destek olmak için 8 Aralık’ta Bursa Adliyesi önünde saçlarını kesen öğrenciler, çevreyi kirlettikleri için kendilerine kesilen para cezasını yine saçlarını keserek protesto etti.

Bursa’da Adliye Binası önünde yine bir saç kesme eylemi vardı. Bu kez 8 Aralık 2011’de saç kestirme eylemi sonrasında çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle 26’şar lira para cezası kesilen öğrenciler, saçlarını bir kez daha kestirdi. Saçları bir kez daha yere attılar.

bianet’in telefonla ulaştığı Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ikinci eylem için para cezası kesmeyeceklerini açıkladı. İlk eylemde neden para cezası kesildiği sorusuna ise, zabıta müdürlüğünden o günkü eylem için şikayet alındığı yanıtı verildi.

Nergiz Şişek Deniz Başer, Elif Gizem Yıldırım ve Elif Soydan Artvin’in Hopa ilçesindeki olayları protesto ederken gözaltına alındıktan sonra cezaevinde saçları kesilen Ömür Çağdaş Ersoy’ya destek olmak için 8 Aralık’ta Bursa Adliyesi önünde saçlarını kesmişti.

Dün Osmangazi Belediyesi “çevreyi kirletmek” suçlamasıyla dört öğrenciye 26’şar lira para cezası kestiği ortaya çıktı. Bursa Hakimiyet gazetesinin haberine göre, bugün para cezasına tepki olarak bugün adliyeye gelen öğrenciler, yine saçlarını keserek cezaya tepki gösterdi. Öğrencilerin bırakıp gittiği saçlar belediye ekipleri tarafından hemen süpürüldü.

Öğrencilerden Nergis Şişek, kendilerine kesilen para cezasına itiraz edeceklerini ifade ederek, “Bizler Hopa davasına tepki olarak saçımızı kesmiştik. Birçok öğrenci ve sanatçı da buna destek olarak saçlarını kestirdi. Bu suç ise, adalet böyle sağlanacaksa gelin bizi de tutuklayın diye çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.

Deniz Başer ise, “Artık bu ülkede en ufak bir basın açıklaması yapmak suç. Ulaşım hakkına sahip çıkmak ceza sebebi sayılıyor. Saç kestirmek terör faaliyeti, parasız eğitim istemek ise en tehlikeli suçlardan biri addediliyor. Saç kestirme, parasız eğitim isteme, basın açıklamasına katılma, puşi takma suç. Tutuklanan üniversite öğrencilerinin sayısı 500’ü geçti. Tutuklanmayı bekleyen daha birçok da arkadaşımız var” dedi. (bianet)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: