ABD ve Kuzey Kore’nin gündemi gıda yardımı

Çin’in başkenti Pekin’de bir araya gelen ABD’li ve Kuzey Koreli yetkililer, gıda yardımı anlaşmasının nihai şekli üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Pyongyang’ın geçen hafta nükleer faaliyetlerini askıya alıp Birleşmiş Milletler denetçilerinin ülkeye girişine izin vermesi ardından gıda yardımlarının gönderilmesi üzerinde anlaşma sağlanmıştı.

ABD, 2009 yılından bu yana Kuzey Kore’ye gıda yardımı göndermedi. ABD’nin Kuzey Kore özel elçisi Robert King, görüşmelerde gıda yardımlarına en çok ihtiyaç duyan bir milyon Kuzey Koreliye ulaşacak şekilde bir dağıtım planı oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti. Kuzey Kore, 1990’lı yıllardaki kıtlıktan bu yana devamlı gıda sıkıntısı yaşayageldi. Pyongyang, halkın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dış yardımlara muhtaç durumda.ABD’li yetkililer, başta çocuklara ve gebelere ulaştırılmak üzere 240 bin ton gıda yardımı yapılacağını açıkladı.

Çin, Rusya, Japonya ve Güney Kore’de iki ülke arasındaki anlaşma haberi temkinli bir şekilde takip ediliyor. Kuzey Kore, 2005’te gıda yardımı ve bazı siyasi ödünler karşılığı nükleer emellerinden vazgeçmeyi kabul etmişti. Pyongyang’ın silahsızlandırılmasına yönelik bu ülkelerin de katılımıyla yapılan bu altı taraflı görüşmeler, 2009 yılında bir çözüm sağlanamadan sona ermişti.

ABD ile Kuzey Kore arasında görüşmelerin yeniden başlatılmasına yönelik ilk temas, geçen Temmuz ayında sağlanmıştı. Bu son görüşmeler ise Kuzey Kore’de hafif su soğutmalı termal reaktör inşaatında ilerleme sağlandığını gösterdiği söylenen bazı uydu görüntülerinin Washington merkezli bir düşünce kuruluşunca yayınlanmasını izliyor. AB’li yorumcular, Kuzey Kore’nin enerji üretimi amaçlı olduğunu söylediği bu reaktörde plütonyum üretilebileceği endişesini dile getiriyor. (BBC Türkçe)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: