Bor madenleri özelleştirilmek isteniyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından 05 Mart 2012 tarihindeki Bakanlar Kuruluna sunulan taslağa göre, “Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin işletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile bor madenlerinin özel sektör tarafından işletilmesinin önü açılmak istendiği öne sürüldü. 

Türk Enerji-sen’den yapılan yazılı açıklamada, 10 Haziran1983 tarih ve 2840 sayılı kanun gereğince bor tuzları, uranyum, toryum madenlerinin aranması ve işletilmesi devlet eliyle yapıldığı anımsatılarak, “Bu yetki devlet adına Eti Maden İşletmeleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak, 2840 sayılı kanununun 2. Maddesine bir fıkra eklenerek yapılacak değişiklik ile bu yetki özel sektöre devir edilmek isteniyor. Yapılması öngörülen tek maddelik kanun değişikliği ile daha önce Türk Telekom ve Tedaş Elektrik Dağıtım şirketleri özelleştirilmesine benzer şekilde, mülkiyeti devlette kalmak üzere arama, üretim ve pazarlamanın özel sektöre devri istenmektedir” dendi.

2001 krizinde de bor madenleri, dolayısıyla o dönemde adı Eti Holding olan kurum özelleştirme kapsam ve programına alınarak, blok olarak özelleştirilmek istendiği belirtilen açıklamada, “Ancak, daha sonra kamuoyunun yoğun baskısı karşısında tekrar özelleştirilmesinden vazgeçilmişti. Blok olarak özelleştirmenin tepki yaratacağı düşüncesiyle kurum bu defa başka bir yöntem ile özelleştirilmek isteniyor” dendi.

Fabrikalar 49 yıllığına devir edilebilecek

Türk Enerji-sen açıklamasında, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan kanun taslağına göre Eti Maden İşletmeleri’nin fabrikaları 49 yıllığına özel sektöre devir edilebileceği, üretilen rafine bor ürünleri özel sektör tarafından pazarlanabileceği iddia edilerek, “En önemlisi mevcut memur ve işçi personel atıl duruma gelerek, Eti Maden İşletmelerinde çalışmasına son verilebilir. Özel sektör marifetiyle çalıştırılan fabrikalarda daha düşük ücretle yeni personelin çalıştırılmasının önü açılacaktır” dendi.

 Türk Enerji-sen açıklamasında, bu kanun tasarısının devletimiz ve milletimiz adına faydalı olmadığı inancında olduğu vurgulanarak, şöyle dendi: “Bu kanun tasarısının gerekçesi ne olursa olsun, Eti Maden İşletmeleri’nin tasfiyesini amaçlamaktadır. Ardahan’dan Muğla’ya kadar milletimizin her ferdi tarafından mili servet ve milli dava olarak özümsenen Bor madenlerinin yabancı sermaye tarafından işletilmesinin önünü açacaktır. Bu nedenle, biz Türk Enerji-sen olarak bu kanun tasarısının yasallaşmaması için gerekli her türlü mücadeleyi vereceğiz.”               

Reklamlar

One Comment to “Bor madenleri özelleştirilmek isteniyor”

  1. turkiyenin milli servetini satin bakalim gelecegimizi satin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: