Gerze’de yargı kararlarına karşın termik santral tehdidi sürüyor

Sinop Çevre Platformu’ndan yapılan açıklamada, yargı kararlarına karşın Gerze’de termik santral tehdidinin sürdüğüne dikkat çekildi.

Sinop’un Gerze ilçesi Yaykıl köyü Çakıroğlu mahallesi sahiline, Anadolu Grubu tarafından yapılmak istenen ithal kömür yakıtlı 1200 megavat gücündeki termik santral, Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) Raporu, ÇED süreci inceleme ve değerlendirme kapsamında Sinop Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarılarak halkın erişimine açıldı.

Sinop Çevre Platformu adına Eneröi Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası İl Temsilcisi Metin Gürbüz tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlimizin,eğitim, kültür, turizm ve tarihi kent olma vizyonunu, halkımızın geleceğini ipotek altına alacak ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek olan santralın ÇED Raporunu inceleyerek görüşlerinzi bildirmenizi ve müdahil olmanızı bekliyoruz” dendi.

Açıklamada, 20 Kasım 2008 tarihinde başlayan termik santral girişimi özetlenerek, şöyle dendi: “Anadolu Grubu tarafından, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) müracaat edilerek 20 Kasım 2008 tarihinde ‘Üretim Lisansı’ alarak başlayan süreç, yapılan müracaatlar sonucunda Danıştay 13. Dairenin 20 Temmuz 2009 tarih ve 2009/1526 Esas Sayılı kararı ile üretim lisansının yürütmesini durdurmuştur. Anadolu Grubunun, ‘üretim lisansının yürütmesinin durdurulması’ kararına itirazını da Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu 14 Ocak 2010 Tarih ve 2009/833 Sayılı kararı ile reddetmiştir.”

‘Anadolu Grubu yargı karalarını hiçe sayıyor’

Açıklamada, Anadolu Grubu’nun yargı kararlarını hiçe sayarak 7 Aralık 2009 tarihinde ÇED başvuru dosyası hazırlayarak .Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurduğu öne sürülerek, “ÇED süreci kapsamında,3 Mayıs.2010 tarihinde Gerze Kapalı Spor Salonunda, yapımcı firmanın yüksek volümlü ses sistemleri ile sunumu dayatma çalışmalarına rağmen termik santral istemeyen halkın yoğun protestosu üzerine sunum yapılamadan toplantı sona ermiştir. 6 Mayıs 2010 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığı’nda, kapsam ve format toplantısına eski bakanlarımızdan Yaşar Topçu, Metin Bostancıoğlu, Özer Gürbüz, Yalçın Oğuz, Milletvekilimiz Engin Atay, Gerze, Sinop, Erfelek, Belediye Başkanları, Meslek Odalarının Başkanları, Demokratik Kitle Örgütlerinin, Siyasi Parti temsilcileri, Sendikaların Başkanları,YEGEP ve Sinop Çevre Platformunun temsilcilerinden oluşan 26 kişilik heyetin ile katılımlarıyla ÇED sürecine müdahil olunarak, Türkiye’de bir ilk gerçekleşmiş ve toplantıya katılarak, konu ile görüşlerini komisyona bildirmiştir” dendi.

Zemin etüdü yapılmadan ÇEd raporu hazırlandı

Açıklamada, 21 Haziran 2010 tarihinde format alan firmanın, bir yıllık ÇED süreci içerisinde raporu hazırlayamayarak 21 Haziran 2011 tarihinde, bakanlıktan altı ay süre uzatımı almış ve 19 Aralık 2011 tarihinde ÇED sürecinin bitmesine iki gün kala eksiklikleri ile Raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğuna dikkat çekilerek, şöyle dendi: “Hatırlanacağı üzere, 22 Ağustos ve 5 Eylül 2011 tarihlerinde termik santral istemeyen Gerze ve Sinop halkı, Yaykıl köylüsü ile emniyet güçlerini karşı karşıya getiren Anadolu Grubu, zemin etüdü yapamadan termik santral sahasını terk etmek zorunda kalmıştır. 6 Ağustos 2011 tarihinden bugüne kadar Yaykıl köyü Çakıroğlu mahallesinde gece gündüz demeden çadır nöbeti tutularak yaşam alanlarına sahip çıkılmaktadır. Raporun bakanlığa sunulmasından itibaren, ÇED Yönetmeliği gereği üç gün içerisinde formata uygunluğunu incelenmesi gereken ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü 22 Aralık 2011 tarihinden itibaren 30 iş günü süre uzatımı almıştır. Bu zaman zarfında incelemesini tamamlayamayan müdürlük, 01 Şubat.02.2012 Tarihinden itibaren 30 iş günü daha ek süre almış ve raporu formata uygun bularak inceleme değerlendirme kapsamında, ÇED Yönetmeliğinin 11. Maddesi gereğince Sinop Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde halkın erişimine açılarak askıya çıkarılmıştır.”

Açıklamada, planlanan termik santralın teknik verilerinin Gerzelilerin yaşam alanlarını ve kalitesini tehdit ettiği iddia edilerek, şu görüşlere yer verildi:

“1- T.C.Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 18 Nisan 1983 Tarih ve18022 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Su Ürünler İstihsal(üreme) Alanı’dır. Buna rağmen deniz sahasında 2 bin 900 metre uzunluğunda bir liman ve deniz üzerinde 189 dönümlük kömür depolama sahası için 1,5 milyon metreküp deniz dolgusu yapılacaktır.

2- 1/100.000 ölçekli Sinop-Kastamonu-Çankırı Çevre Düzeni Planında da santralin deniz sahası ‘Doğal Sit Alanı’ ve koruma altındadır.Yine aynı planda santralin kül depolama ve santral sahası tarım arazisi ve orman alanıdır.

3- Santralın deniz sahası, Sinop Tarım İl Müdürlüğü tarafından ‘Voli Alanı’ ilan edilmiştir.

4- Sinop ili içme suyunun bir kısmı ile Organize Sanayi Bölgesi içme ve kullanma suyunun tamamı, termik santrala 600 metre mesafedeki Kabalı çayındaki su kuyularından temin edilmektedir. Santralın yapılması durumunda su kaynaklarının kirlenmesi kaçınılmaz olacaktır.

5- Gerze illçesi içme suyunun temin edildiği Sarımsak çayı, termik santralın 20 kilometrekarelik etki alanı içinde kalmaktadır. Ayrıca, Gerze ilçe merkezi de santralın etki alanı içerisindedir.

6- Santralın soğutma suyu olarak denizden 3 metre çaplarındaki üç adet boru ile günlük 3 milyon 888 bin metreküp su çekilecektir. Bu suyu, denizin 10 metre derinliğinden çekilmesi esnasında, deniz içerisindeki, balık, balık yumurtası, larva ve diğer canlılar da çekilerek telef olacaktır. Bu durum ilimizde kayıtlı bulunan 3 bin 700 balıkçının gelir ve hak kaybı anlamına gelmektedir.

7- Santralın liman inşaatı için deniz tabanında 5 milyon metreküplük tarama kazısı ve diğer dolgu malzemeleri ile 10 milyon 300 bin metreküplük kazı, dolgu yapması sonucunda oluşan kirlilik, bulanıklılık deniz ekosisteminin bitmesi anlamına gelmektedir. İnşaat süresinin beş yıl olduğu düşünüldüğünde felaketin boyutları ortaya çıkmaktadır.

8- Soğutma suyu olarak denizden çekilen günlük 3 milyon 888 bin metreküp su, santralın soğutma ve kullanma suyu olarak kullanıldıktan sonra sıcak olarak, 2,6 metre çapındaki üç adet boruyla denize verilmesi deniz ortamında ısı artışına neden olacaktır.

9- Termik santral, saatte 393 ton, günde 9 bin 432 ton, yılda 3 milyon 100 bin tondan fazla kömür yakacak olması, neyle karşı karşıya olduğumuzun ip uçlarını vermektedir.

10- Santralın baca yüksekliği 180 metre olup, hemen arkasında yükseklikleri 1600 metreyi bulan Küre Dağlarının bir uzantısı olan Dranaz Dağları mevcuttur. Santralın bacasından çıkan, karbondioksit, azotoksit gibi zehirli gazların, hakim olan kuzey ve kuzeybatı rüzgarlarının etkisiyle dağları aşamayarak havada üç-dört gün içerisinde tepkimeye girerek asit yağmurlarına dönüşüp, su kaynaklarımızı, ormanlarımızı, denizinizi, toprağımızı, tarım ürünlerimizi, arılarımızı, balıklarımızı, tehdit edecektir.”

Reklamlar
Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: