EGEÇEP’te eş sözcülük dönemi

Ege Bölgesindeki çevre örgütlerinin en önemlilerinden olan Ege Çevre ve Kültür Platformu’nun (EGEÇEP) 25-26 Şubattaki 5. Kurultayında seçilen yeni yürütmesi görev dağılımı yaptı.

Platformun yeni yürütmesi bir ilke imza atarak avukat Berrin Esin Kaya’yı ve Evrensel Gazetesi İzmir Muhabiri Özer Akdemir’i platform eş sözcüleri olarak belirledi.

Platform örgütlenmesi ve çalışmalarının konuşulduğu toplantıda, önümüzdeki dönem çalışmalarının özellikle Aliağa Bölgesi’nde yapımı planlanan termik santrallara karşı mücadele üzerinde yoğunlaştırılmasına karar verildi.

EGEÇEP VE temel ilkileri

25 Aralık 2005 tarihinde çevre gönüllüsü, doğal ve kültürel varlıkların korunması konusunda duyarlı sivil toplum kuruluşları ile bireysel katılımcılar tarafından İzmir’de kurulan EGEÇEP’in temel ilkelerinden bazıları şöyle: “EGEÇEP, doğal ve kültürel varlıkların, çevre sağlığı ve canlı yaşamının korunması konusunda çalışmalar yapan, sendika, dernek, meslek odası, sivil inisiyatif, platform ve diğer insan topluluklarının ve tek tek bireylerin çalışmalarını, sorunları ortaklaştırmak, güç birliğini sağlamak, bu oluşumların sözcülüğünü üstlenmek, gerekli yasal, bilimsel ve örgütsel destekleri sağlamak üzere çalışmalar yapar. EGEÇEP fonlardan para almaz, giderlerini kendi bileşenlerinin katkılarından karşılar. EGEÇEP antikapitalisttir. Küresel sermayenin istek ve tercihlerine göre dizayn edilen neoliberal politikaların uygulanması sonucu, yaşam alanları kirlenmekte ve yok olmakta, çevre sağlığı ve canlı yaşamı tehlikeye girmektedir. Savaşlar insanlarla birlikte tüm canlıları yok edip doğanın dengesini bozmaktadır. EGEÇEP çevreyi kirleten ve yaşamı yok eden savaşa karşı ve barıştan yanadır. Faaliyetleri barışçıdır. EGEÇEP sürdürülebilir kalkınma değil, sürdürülebilir yaşamdan yanadır.” (İzmir/EVRENSEL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: