Fukuşima’ya dört kala kırmızı alarm

Küresel Eylem Grubu, 11 Mart 2011’de Fukuşima’da meydana gelen nükleer felaketin yıl dönümüne dört kala,Taksim Meydanı’nda nükleer enerji planlarını hayata geçirmeye çalışan hükümeti sirenlerle protesto edip kırmızı alarm verdi. Eyleme, Antikapitalist Öğrenciler, Barışa Pedal, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu, Doğa Derneği, Greenpeace, DSİP, DÖH, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Yeşiller de destek verdi.

Grup adanı basın açıklamasını okuyan Mine Kösem, geçen yıl 11 Mart’ta Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda meydana gelen oyları şöyle sıraladı:  

11 Mart 2011, saat 14.46: Japonya’nın kuzeydoğu kıyısında, okyanusta 9,0 büyüklüğünde deprem yaşandı. Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda bulunan dört reaktörün sistemleri otomatik olarak kapanmaya başladı.

11 Mart 2011, saat 19.30: Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nın birinci reaktörünün çekirdeğinde hasar oluşmaya başladı.

11 Mart 2011, saat 21.00: Fukuşima’nın 3 kilometre çevresindeki yerlere tahliye emri verildi.

12 Mart 2011, saat 04.15: Nükleer santralın üçüncü reaktöründe yakıt çubukları ortaya çıktı.

12 Mart 2011, saat 21.40: Tahliye bölgesi 20 kilometreye çıkarıldı.

13 Mart 2011, saat 09.00: Üçüncü reaktörün çekirdeğinde hasar oluşmaya başladı.

14 Mart 2011, saat 11.01: Üçüncü reaktör binası patladı.

Fukuşima’da yaşanan felaketi gün gün, saat saat, dakika dakika sayabileceklerini belirten Kösem, “Özetleyecek olursak, 11 mart 2011’de Japonya’da Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda bulunan dört reaktörün üçünde çekirdek erimesi meydana geldi. Bu beklenmeyecek, bilinmeyecek ya da önlenemeyecek bir doğal afet değildi. Bir kaza ise hiç değildi. Çünkü nükleer santrallar ne kadar tedbir alırsan alınsın, ne kadar teknolojik yeterliliğe sahip olurlarsa olsun her an benzer bir felakete yol açma potansiyeline sahip” dedi.

Japonya’da yaşanan felaketin boyutları saklanmaya çalışılsa da bugün Fukuşima santralının çevresindeki 20 kilometrelik alanın girilemez durumda olduğuna dikkat çeken Kösem, “150 bine yakın insan evlerinin terk etmek zorunda kaldı. Çernobil felaketinde yayılan radyasyonun 6,5 katı atmosfere, tarım ve yerleşim alanlarına, denize yayıldı. Japon ekonomisi kaza nedeniyle yaklaşık 250 milyar dolar zarar etti. Felaketi temizleme işlemlerinin maliyetini kimse hesaplayamıyor ama yalıtım çalışmalarının en az 50 yılı süreceği söyleniyor” dedi.

11 Mart 2012’ye dört kala, Japonya’daki 54 reaktörden 52’si hala kapalı ve bunlarda elektrik enerjisi üretilmediğini belirten Kösem, şunları söyledi: “Felaketin Japon halkına bıraktığı uzun vadede kanser, girilemeyen topraklar, radyasyonla kirlenen bir çevre. Felaketin yaşandığı dönem Japonya Başbakanı olan ve bütün bu acıları Japon halkına yaşattığı için görevinden istifa eden Naoto Kan, ‘Ben dünyaya nükleer enerji olmadan işleyebilen bir toplumun gerekliliğini anlatmak istiyorum’ diyerek nükleer karşıtı hareketin bir aktivisti haline geldi.”

11 Mart 2011’e dört “Türkiye’de nükleer santraller kurulmazsa karanlıkta kalacağız, endüstrimiz gelişmeyecek” diyen hükümete uyarıda bulunduklarının alıtını çizen Kösem, şöyle konuştu: “Bu ölümcül enerji ile Türkiye’yi tanıştırmaya hakkınız yok. 11 Mart 2012’de tüm dünyada nükleer karşıtları sokaklarda olacaklar. Biz de 10 Mart günü saat 15:00’da Taksim’de buluşup insan zinciri yapacağız. Akkuyu, Sinop Fukuşima olmasın. Nükleer felakettir, nükleer cinayettir!. ‘Güneş, rüzgar bize yeter’ diyeceğiz, herkesi eyleme bekliyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: