Viyana’da İran konusunda uzlaşma arayışı

Dünyanın altı önde gelen gücü, nükleer programı konusunda İran’la yeniden görüşmelere başlamaya hazırlanırken İran konusunda bir ortak duruş konusunda fikir birliği sağlamaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) dün başlayan toplantısı, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin yetkililerine daha ayrıntılı görüşme fırsatı vermek üzere bugüne ertelenmişti.

Altı ülke, IAEA’nın İran konusunda ne kadar sert bir tutum alması gerektiği konusunda bir uzlaşmaya varamamıştı. Batılı ülkeler, uluslararası denetçilerle işbirliği yapmayan Tahran yönetiminin sert şekilde eleştirilmesi gerektiği görüşünü savunuyor. Ancak Rusya ve Çin, taraflar arasında başlayacak görüşmelere sıcak bir ortam hazırlamak amacıyla daha yumuşak bir tutum izlenmesi gerektiği görüşünde.

Öte yandan Viyana’da biraraya gelen diplomatlar, İran’ın Parçin Askerî Üssü’ndeki bazı faaliyetlerden rahatsızlık duyduğunu açıkladı. Yetkililer, İran’ın Parçin’de olası bir “temizlik” girişimine başladığını gösteren istihbarat bulunduğunu belirtiyor. IAEA diplomatları, AP haber ajansına yaptığı açıklamada uydu görüntülerinin, Parçin’de “kamyonların kullanılmakta olduğunu tespit ettiklerini, bu kamyonlarla büyük olasılıkla nükleer denemelerin kalıntılarının taşındığını” söyledi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı denetçiler, İranlı yetkililerden Parçin Askerî Üssü’ne giriş izni istemiş, ancak Tahran yönetimi bu talebi reddetmişti. İranlı yetkililer, Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, gelecekte Parçin’e giriş izni verilebileceğini söyledi. Tahran’ın güneyinde yer alan tesiste, silah, roket ve patlayıcı üretimi, araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılıyor. (BBC Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: