Felaketin üzerinden bir yıl geçti

Japonya’da yaşanan zincirleme felaketlerin birinci yılında ülke çapında anma töreni yapıldı. Hükümet, afet yönetimindeki eksiklikler nedeniyle yine eleştirilerin odağındaydı. Japonya tarihinin en büyük doğal felaketinde hayatını kaybedenleri saygı duruşuyla andı. Tokyo’daki Ulusal Tiyatro’da İmparator Akihito ile Başbakan Yoşihiko Noda, yaklaşık bin 200 ziyaretçinin katılımıyla düzenlenen merkezi anma törenine katıldı.

Başbakan Yoşihiko Noda “Emin olun, felaketin vurduğu bölgelerdeki yeniden yapılanma sürecini hızlandırmak için tüm gücümüzü seferber ediyoruz” diye konuştu. İmparator Akihito ise felaketin ardından yardım çalışmalarında yer alan ve Fukuşima Nükleer Santralı’ndaki çalışmalara katılan herkese teşekkürlerini iletti.

Felaketler birbirini izlemişti

Geçen yıl 11 Mart’ta yerel saatle 14:46’da 9,0 büyüklüğünde bir deprem Japonya’yı vurmuş, depremin tetiklediği tsunami ise yaklaşık 16 bin kişinin ölümüne sebep olmuştu. Yaklaşık 3bin 300 kişininse hâlâ kayıp olduğu kaydediliyor. Tsunami ayrıca deprem bölgesindeki Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda da ağır tahribata yol açmış, santralın soğutma düzeni arızalanmış, altı reaktörden üçünde çekirdek erimesi meydana gelmişti.

Yaşanan felaketler 340 binden fazla kişiyi yerinden yurdundan etti. Sadece radyasyon tehdidi nedeniyle yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kalanların sayısı 90 bini buluyor.

Nükleer enerji protestoları

Gerek Japonya’da, gerekse dünyanın pek çok ülkesinde nükleer enerji karşıtları sokaklara dökülerek protesto gösterileri düzenledi.

Başbakan Noda’nın başında bulunduğu hükümet ve Japon nükleer enerji sanayisi insanlık tarihinin gördüğü en büyük ikinci nükleer facia sırasındaki tutumu nedeniyle hâlâ eleştiri oklarının merkezinde bulunuyor. Geçen cuma günü hükümetin çekirdek erimesi tehdidinden, depremden sadece saatler sonra haberdar olduğu ortaya çıktı. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: