Hasankeyf’i sulara gömecek barajın ilk dolgu malzemesi kondu

Dünya Kadınlar Günü kutlamaları ve 38 tesisin açılış töreni için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Mardin’e giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  09 Mart 2012 tarihinde tarihi Hasankeyf ilçesini sulara gömecek Ilısu Barajı ve HES şantiyesinde incelemelerde bulundu. Dicle nehri üzerinde inşa edilen ve dünyanın en büyük su projelerinden birisi olan Ilısu Barajı’nın gövde dolgusuna ilk malzeme, Eroğlu tarafından kondu.

Burada bir konuşma yapan Eroğlu, Ilısu Barajı ve HES projesinin tamamlandığında Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin 2. büyük dolgu hacimli, 4. büyük kurulu güce sahip barajı olacağını belirterek, ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması ve yöre halkının kalkınması için de ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Baraj inşaatında çalışanların yüzde 72’sinin bölge insanı olduğuna işaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu,  bugüne kadar 1 milyar liranın üzerinde harcama yapılan bu projenin tamamlanmasıyla ekonomiye yıllık 600 milyon TL fayda sağlayacağını belirtti.

Cizre barajı da tamamlanacak

Cizre Barajı’nın yapılması için bu projenin tamamlanması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, bu barajın da 1 milyon 200 bin dekar tarım arazisine su sağlanacağını söyledi. Cizre Barajı’nın da tamamlanmasıyla iki barajdan yılda yaklaşık olarak toplam 5 milyar kilovatt/saat enerji üretilecek olan Ilısu Barajı ve HES projesinin yüzde 40’ının bitirildiğini kaydeden Eroğlu, sözkonusu projeyi zamanında bitirmek için büyük bir gayretle çalıştıklarını ifade etti.

Eroğlu, şöyle konuştu: “Bugün burada dolguya başlıyoruz. Barajda derivasyondan sonra ikinci önemli adım barajın gövde dolgusuna başlamaktır.  Bölgenin en büyük kalkınma projesi olan Ilısu Barajı ve HES’te netice itibariyle üç adet derivasyon tünelini tamamladık. Bu proje, Dicle Havzası’ndaki bütün yerleşimlerin sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlayacaktır. GAP kapsamında Siirt, Şırnak ve Mardin illerimizin 2040 yılına kadar olan içmesuyu problemini de çözdük.” 

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

One Trackback to “Hasankeyf’i sulara gömecek barajın ilk dolgu malzemesi kondu”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: