Dedeağaçlılar haykırdı: Altına hayır!

Altın Madenlerine Karşı Rodop – Evros İllerarası Komisyonu yetkilileri, yerel kurum temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla Dedeağaç’ta (Alexandroupolis) Perama bölgesinde altın çıkarılmasına yönelik yapılacak yatırıma karşı protesto gösterisi düzenlendi.

Eylem sırasında Evros ve Rodop ilinde ikamet eden vatandaşlar, Perama bölgesine altın madeni kurulmasına karşı çıkmaya davet edilirken, bu yatırımın insan sağlığına ve çevreye zarar vereceğini, bölge için çok az kâr bırakacağını ve olası kaza durumunda ise ciddi sorunlara yol açabileceği vurgulandı.

Azınlıkça Online’nın Türkçeye çevirdiği habere göre, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Aris Yannakidis ile Dedeağaç Belediye Başkanı Evangelos Lambakis, Gümülcine (Komotini) Belediye Başkanı Yorgos Petridis ve Şapçı (Sapes) Belediye Başkanı İlias İoannakis de gerçekleştirilen protesto gösterisinde birer konuşmaı yaptı.

Gösteride konuşanlar arasında Halkidiki Altın Madenlerine Karşı Hareketi’nin temsilcisi, Kılkış (Kilkis) Belediye Başkan Yardımcısı Mihalis Anastasiadis ve altın çıkarılmasına izin verilen Bulgaristan’ın Koşukavak (Krumovgrad) şehrinden temsilciler yer aldı. Gösteride ayrıca Nea Dimokratia, Ekolog-Yeşiller, SYRIZA, Demokratik Sol, KKE ve LAOS partilerinin siyasi temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Eylem çerçevesinde yapılan protesto yürüyüşü Trakya Altın Madenleri AŞ şirketi ofisi önünde son bulurken, protestocular ofislerin önündeki kaldırıma “siyanürü” sembolize eden variller bıraktı.

Dedeağaç Ticaret Odası: Altına hayır!

Dedeağaç Ticaret Odası Evros’taki altın madenleriyle ilgili daha önce belirttiği görüşünü yayınladığı yeni bir açıklamayla yineledi. Dedeağaç Ticaret Odası tarafından yayınlanan açıklamada, “Dedeağaç Ticaret Odası Yönetim Kurulu, Perama bölgesinde altın madeni kurulması ve çalıştırılmasına karşı yönde almış olduğu ilk kararın arkasında durmaya devam ediyor”  dendi. (Azınlıkça Online)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: