Fukuşima’ya karşın Japonya nükleerden tümüyle vazgeçmedi

Japonya’da Fukuşima felaketinin ardından nükleer santrallar bugün geçici olarak devredışı. Ancak, felaketin yaşandığı Japonya’da nükleer enerjiden tamamen vazgeçmek şimdilik sözkonusu değil.

Japonya’da 9 büyüklüğündeki depremin yol açtığı nükleer felaketin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda meydana gelen hasar, özellikle Batı ülkelerinde nükleer enerjinin ne denli güvenli olduğunu tartışmaya açmıştı.

Hatta Almanya bir süre önce nükleer enerji santrallarının tümünü kapatma kararı almıştı. Japonya’da ise Fukuşima felaketinin ardından 54 nükleer reaktör bugün geçici olarak devredışı. Ancak, felaketin yaşandığı Japonya nükleer enerjiden tamamen vazgeçmek şimdilik niyetinde değil.

Enerji dönüşümü

Eski Japonya Başbakanı Naoto Kan, Japonya’da enerji dönüşümünden bahseden nadir politikacılardan biriydi. Kan, başbakanlığı döneminde uzman bir heyeti ülkedeki enerji konseptinin incelenmesi üzere görevlendirmişti: “Bugünkü enerji politikası, 2030 yılında enerji ihtiyacının yüzde 50’sinden fazlasının nükleer santrallerden sağlanmasını güvence altına almayı hedefliyor. Yenilenebilir enerjinin ise sadece yüzde 20 oranında kullanılması planlanıyor. Bu planlamanın köklü bir şekilde yeniden değerlendirilmesi gerekli.”

Yasa tasarısı eksik bırakıldı

Kan istifasından kısa bir süre önce de yenilenebilir enerjinin teşvik edilmesini öngören bir yasa tasarısını parlamentoya sunmuştu, ancak bu tasarıyı tamamlayacak diğer düzenlemeler eksik bırakıldı. Uzman heyetin Japonya için yeni enerji konseptini bu yılın ortasına kadar tamamlaması gerekiyor. “Yeryüzü Dostları”(Friends of the Earth) adlı çevre örgütünden Akiko Yoşida şunları söylüyor: “Gelecekte enerji politikasına ilişkin üç farklı seçenek gündeme gelecek. Bunlardan biri ivedilikle nükleer enerjiden vazgeçilmesi olacak. Eğer üç seçeneğin de kullanılması sözkonusu olursa, o zaman bir orta yol bulunacak, yani nükleer enerjiden aşamalı olarak vazgeçilmesi… Ancak bu hiç de olumlu bir tutum değil. Peki bu hızlı bir şekilde nasıl gerçekleştirilebilir? İşte asıl sorun da bu.”

Şimdiki Başbakan Yoşhihiko Noda, yeni nükleer santrallar inşa etmeyi istemediklerini sık sık vurguluyor, ama öte yandan var olan tesislerin faaliyetlerine devam etmesini ise gerekli buluyor. Japonya Başbakanı, tesislerin dayanıklılık testinden geçirilerek ne kadar güvenli olduklarının kontrol edilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Japon yasaları, nükleer tesisler faaliyete geçerken çevre halkının onayının alınmasını öngörmüyor. Ancak Fukuşima felaketinden sonra nükleer tesislerin yakınlarında yaşayanlar huzursuz.

Nükleer enerjiye devam

Nükleer enerjiden henüz vazgeçilemeyeceği konusunda ülkedeki büyük partiler hemfikir. Eski Japonya Başbakanı Kan da ülkede yeni politikalar üretilmesinde artık pek rol oynamıyor. Endişe edilen enerji darboğazı ise şimdiye dek oluşmadı. Bunun başlıca nedeni olağanüstü durum nedeniyle hemen faaliyete geçirilen eski hidroelektrik santraller. Zira petrol ve doğalgazın yüksek maliyeti, elektrik fiyatlarının yükselmesine yol açıyor.

Hükümet yaz aylarında enerji sıkıntısının çekilmemesi için Japon halkından şimdiden elektrik tasarrufuna gitmesini istiyor. Ancak, çevre örgütleri tüm bu gelişmelerden rahatsız. Çevreciler, hükümetin nükleer santralların yarattığı riskleri göz önünde bulundurarak enerji politikasını iyice gözden geçirmesini talep ediyor. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: