İklim önlemlerine Polonya engeli

Avrupa Birliği, sera etkisi yaratan gazları azaltarak küresel ısınmanın önüne geçmek ve bu konuda öncü olmak istiyor. Ancak hazırlanan eylem planına Polonya’dan itiraz var. Avrupa Birliği’nin küresel ısınmanın önüne geçmek için hazırladığı eylem planı Polonya’nın itirazına takıldı.

Brüksel’de cuma günü bir araya gelen Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin çevre bakanları, atmosferde sera etkisine yol açan gazların azaltılması için hazırlanan eylem planını ele aldı. Plan, atmosferde sera etkisine yol açan karbondioksit salımının 2050 yılına kadar 1990 yılındaki seviyeye kıyasla yüzde 80 ilâ 95 oranında azaltılmasını öngörüyordu. Bu yönde planlanan ek önlemlerle de atmosferdeki ısı artışının bu süre içinde en fazla 2 santigrat derece ile sınırlandırılması hedefleniyordu.

Ancak Varşova’daki yönetim, Polonya’daki elektrik üretiminin yüzde 95’inin çevreye zararlı kömür yakıtlı santrallardan elde edilmesi ve bu nedenle karbondioksit salınımının yüzde 90 oranında azaltılmasının kendileri için gerçekçi olmadığı gerekçesiyle plana itiraz etti.

‘İklim politikasının sonu gelmedi’

Polonya’nın itirazı Brüksel’de tepkilere neden olurken, AB’nin iklimden sorumlu komiseri Connie Hedegaard ise Polonya’nın destek vermemesinin AB’nin iklim politikasında sona geldiği anlamı taşımadığını belirtti. Hedegaard, “27 ülke de aynı tutum içinde olsaydı, elbette daha iyi olurdu. Ama bizler 26 ülke ile yola devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

Polonya Çevre Bakanı Marcin Korolec ise bugün küresel ısınma için alınan önlemlerin zaten yeterince zorlu bir süreç olduğunu belirterek, ülkesinin bu konudaki tutumunu savundu. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: