Nükleerde yerli ekipmana teşvik geliyor

Türkiye nükleer enerji konusunda yeni teşvik sistemi hazırlanıyor. Nükleerde yerli üretime teşvik verilecek, ekipmanlar Türkiye’de üretilecek.

60 milyar dolarlık nükleer yatırıma hazırlanan Türkiye, nükleer enerjide yerli üretim konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yeni Teşvik Yasası’nda nükleer ekipmanların da stratejik yatırım kapsamında değerlendirilmesini teklif etti. Teklif yasalaşırsa 560 bin farklı parçası olan nükleer santral ekipmanlarını Türkiye’de üretenlere “yerli oto” gibi teşvik verilecek.

Geçen günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve cari açığa çözüm sağlamayı amaçlayan Teşvik Yasası’na yeni bir stratejik madde ekleniyor.Yerli oto, yerli uçak, yerli tankın ardından Türkiye, “yerli nükleer santral” için kolları sıvamaya hazırlanıyor. Enerji Bakanlığı, yeni teşvik yasası kapsamında stratejik yatırımlara nükleerin de eklenmesini teklif etti. Büyük ölçüde kabul gören teklifin tasarıya girmesi durumunda nükleer enerji stratejik yatırımlar kapsamında değerlendirilecek. Türkiye’de nükleer enerji santrali ekipmanları üretimine de önemli teşvikler verilecek.

2023’e kadar 60 milyar dolarlık üç nükleer santral

Türkiye, 2023 yılına kadar yaptığı ikili anlaşmalarda 60 milyar dolarlık üç nükleer santral yapılmasını hedefliyor. Yatırımlar, yabancı şirketler tarafından yapılırken Rusya ile imzalanan ilk anlaşmaya göre nükleer santralın yapılabilen tüm malzemeleri Türkiye’den temin edilecek. Konu ile bilgi veren üst düzey bir yetkili, bu modelin tüm anlaşmalara ekleneceğini belirterek, “Türkiye 2023 yılına kadar enerji üretim amaçlı üç nükleer santral inşa edecek. Bölge ülkelerdeki yatırımlar da düşünüldüğünde nükleer santral malzemelerinin üretimi ekonomik olarak büyük imkan sağlıyor. Sanayicilerin buna hazırlanması lazım” dedi.

Ürünlerin hacmi 10 milyar dolar

Bir nükleer santralda yaklaşık 560 bin farklı malzeme bulunuyor. Bu malzemeler sanayiden inşaat alanına kadar farklı endüstride çeşitlilik gösteriyor. Bu üretimin büyük kısmının Türkiye’de üretilebilir olabileceğini aktaran yetkililer, “Bu yatırımların cari açığı arttırmaması için çalışma yapıyoruz” dedi. Bakanlıkların çalışmalarına göre nükleerde Türkiye’den tedarik edilebilecek ürünlerin hacmi 10 milyar dolara ulaşabilir. Türkiye’de en az üç santral yapıldığı göz önüne alınırsa, 30 milyar dolarlık bir büyüklük sözkonusu… (cevrecihaber.com)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: