Termik santral karşıtları belediye meclisini bastı

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, termik santral karşıtları tarafından istifaya davet edildi. Aliağa Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantısına katılan 1 Milyon İzmirli Platformu, belediye meclisinden termik santralın ruhsatının iptal edilmesini istedi.

Aliağa Belediyesi Meclisi mart ayı toplantısına, termik santral protestosu damga vurdu. Belediye Meclis Salonu’nda geçen Cuma günü saat 17.00’de Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’un yönetiminde belediye meclisi Mart ayı olağan toplantısının son gündem maddesi okunurken toplantı salonuna “1 Milyon İzmirli Platformu” bileşenlerinden yaklaşık 100 kişi katıldı. Maddenin okunup oylanmasının ardından grup adına söz isteyen Petrol-İş Aliağa Şubesi Mali Sekreteri Cemal Topçu, meclis toplantısında vatandaş olarak konuşmak ve konuşmanın da kayıtlara geçirilmesini istediğini belirtti. Belediye Başkanı Turgut Oğuz, meclis toplantısında vatandaşın konuşamayacağını söyleyerek meclis toplantısını bitirdi.

‘Referandum yapılsın’

Toplantının bitirilmesinin ardından söz alarak Belediye Başkanı Oğuz ile belediye meclis üyelerine seslenen Cemal Topçu, 1 Milyon İzmirli Platformu adına geldiklerini ve izin verilen kömüre dayalı termik santralın ruhsatının belediye meclisinden karar çıkarılarak iptal edilmesini istediklerini söyledi. Termik santrala iznin halka rağmen verildiğini dile getiren Topçu, belediye meclisini Aliağa’da referandum yaparak vatandaşa termik santral isteyip istemediğini sormaya davet etti.

İstifa çağrısı

İzmir’de ve Aliağa’da oluşan tepkilere rağmen termik santral yapımına başlayan İzdemir şirketine 20 Şubatta ikinci kez inşaat izni verilmesinin Aliağalılara ihanet olduğunu dile getiren Topçu, Turgut Oğuz’a seslenerek “Göreve başlamadan önce Aliağalılara termik santrala izin vermeyeceğinizi söylemiştiniz. Bu söyleminizden dolayı size oy vererek Aliağa Belediye Başkanı yaptık ama şimdi siz sözünüzün arkasında durmadınız. Termik santrala izin verdiniz, bizlerin boynunu büktünüz. Ruhsat iznini bir an önce iptal etmenizi aksi durumda da istifa etmenizi istiyoruz. Ruhsatı iptal ettiğinizde karşılaşacağınız zorluklara karşı beraber göğüs gereceğimizin sözünü veriyoruz. Siz de ruhsatı iptal edeceğinizin sözünü verin aksi durumda da istifa edin” dedi.

Oğuz: İzmir’i ayağa kaldırın

Topçu’nun sözlerine cevaben konuşan Aliağa Belediye Başkanı Oğuz, “Termik santralı kapatmak için İzmir’i ayağa kaldırmanız gerekiyor. Siz İzmir’i ayağa kaldırın, termik santral kapanmazsa ben 10 gün içinde istifa ederim” diye konuştu.

Oğuz’un sözlerine “Buyurun beraber İzmir’i ayağa kaldıralım, gelin birlikte yapalım” karşılığını veren Cemal Topçu, zaten İzmir’i ayağa kaldırmak için çalıştıklarını, 6 Mayısta büyük bir mitingle termik santralı protesto edeceklerini hatırlattı. Platform bileşenlerinin de tartışmaya katılması üzerine salondan çıkan Oğuz, belediye binası koridorunda alkışlarla protesto edildi.

30 Aralık 2011 tarihinde İzdemir şirketine kömüre dayalı termik santral kurması için inşaat ruhsatı veren Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, 20 Şubatta da termik santralin inşaatına devam edebilmesi için ikinci izni vermişti.

Sanayi ve kirlilik saptanacak

Belediye meclisi toplantısının, meclis üyelerince verilecek önergeler bölümünde Meclis Üyesi Haydar Karaman, bir önerge vererek termik santral konusunu tartışmaya açtı. Yapılan görüşmede; Belediye Meclis Üyeleri Haydar Karaman, Fuat Özer ve Cemil Akıllı’dan oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyon, kentte sanayi envanteri, kirlilik ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi konusunda çalışmalar yapacak. (Aliağa/EVRENSEL)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: