Almanlar yiyecek konusunda müsrif

Almanya’da her yıl kişi başına ortalama 81,6 kilo yiyecek, çöpe atılıyor. Hükümet, israfı önleyecek çözümler arıyor. Almanya’da Tüketiciyi Koruma Bakanlığı’nın talimatıyla hazırlanan “heba edilen yiyecek maddeleri araştırması” çarpıcı bir tablo ortaya koydu.

Araştırmayı hazırlayanlar, “yiyecek maddelerinin yaklaşık üçte ikisinin gereksiz yere çöpe atıldığı” sonucuna vardı. Araştırmaya göre çöpe atılan yiyecek maddelerinin toplamı yılda 11 milyon tonu buluyor. 11 milyon tonluk çöpün yüzde 61’i konutlardan toplanıyor. Yüzde 17’lik kısmı okul, kantin ve lokantalardan, kalan yüzde 5’lik çöp ise marketlerden toplanıyor.

Bakan Aigner: İsrafa son!

Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner, “Yiyecekler, çöpe atılmayacak kadar değerli. Her yıl milyonlarca ton yiyecek maddesini çöpe atmamalıyız” uyarısında bulundu.

Die Welt gazetesine görüşlerini açıklayan Aigner, yiyecek maddelerinin son kullanma tarihiyle ilgili bir aydınlatma kampanyası başlatmayı planladıklarını da kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alman Tüketiciyi Koruma Bakanlığı yetkilileri, 27 Mart’ta, başta üreticiler, tarım ve gastronomi sektörü temsilcileri olmak üzere yiyecek israfını önleme amacıyla bir toplantı düzenleneceğini duyurdu. Toplantıda, yiyecek israfının yanı sıra zirai verimlilik konusunun da ele alınacağı belirtildi.

Yeşiller Partisi ise hükümeti konuyla ilgili icraata geçmeye çağırdı. Yeşiller’in konuyla ilgili açıklamasında, yiyecek israfıyla sonuçlanan ticari düzenlemelerin gözden geçirilmesi, yuva ve kreşlerden itibaren okullarda beslenme eğitimi verilmesi talep edildi. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: