Çıralı’ya çifte dava

Çıralı Sahili’nin turizmci Hüseyin Gedik’e kiralanmasına çifte dava açıldı. Antalya Barosu adına Avukat Tuncay Koç ve köylüler adına üç kişi kira sözleşmesinin iptali için mahkemeye başvurdu.

Kemer’e bağlı Çıralı Sahili’nin 18 dönümlük bölümünün apar topar bir turizmciye kiralanması mahkemeye taşındı. Yaklaşık bir aydır sahilde eylem yapan ve son olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Antalya’da görüşen köylüler, görüşmeden bir sonuç alamayınca yapılan kira sözleşmesinin iptali için hukuksal yola başvurdu. Köylüler adına Hamza Kaya, Habib Altınkaya ve Mikail Yörükoğlu dava açtı. Köylülerin yanı sıra Antalya Barosu adına da Avukat Tuncay Koç mahkemeye aynı talepte bulundu.

Aynı gün kiralanmış!

Kira sözleşmesinin iptalini isteyen Avukat Koç, tahsisle ilgili ilginç bir ayrıntı tespit ettiklerini söyledi. 1. Derece Doğal Sit Alanı olan sahilin Orman Genel Müdürlüğü’nden Ormanspor’a verildiğini söyleyen Koç, Ormanspor’un da aynı gün sahili Hüseyin Gedik’e kiraladığını açıkladı. Bu durumun çok garip olduğunu belirten Koç, “Sit alanı olan Çıralı, kiralanmış ve kiralayan şahıs inşaata başlayacağı sırada köylülerin tepkisi sonucu Valilik emri ile inşaat geçici süreliğine durdurulmuştur. Bunun üzerine yaptığımız araştırmalarda yerin Orman Kanunu ve Mesire Yerleri Yönetmeliğine aykırı olarak Ormanspor kulübüne tahsis edildiği saptanmıştır. Ormanspor’un ise tahsisi aldığı aynı gün bir 3. şahsa alanı kiralaması bir başka garipliktir. Orman Genel Müdürlüğü’nün yeri mesire yeri olarak bir spor kulübüne kiralamasıyla mevzuatın dışına çıktığı açıktır” dedi.

Her açıdan hukuka aykırı 

Bölgenin doğal güzelliğinin yanı sıra caretta caretta kaplumbağalarının yuvalarına da ev sahipliği yaptığını hatırlatan Koç, Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu’nun dahi tahsise karşı çıktığını söyledi. Ormanspor’un yaptığı tahsisin her açıdan hukuka aykırı olduğunu öne süren Koç, alanın tekrar Orman Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi ve kira sözleşmesinin iptal edilmesi için Antalya Barosu adına dava açtığını belirtti. Bu arada Çıralı tahsisini protesto eden köylüye Ulupınar Orman İşletme Şefliği’nden sürpriz tebligat gönderilmişti. Orman sınırları içinde kalan market, restoran ve pansiyon işleten köylüye bu dükkânları 14 Mart’a kadar boşaltması için Orman tarafından tebligat gönderildi.

Gedik köylüyü suçladı

Alanı kiralayan turizmci işadamı Hüseyin Gedik ise tahsis olayı sonrası yazılı açıklama ile kendisinin haklı, köylünün ise haksız olduğunu savunmuştu. Kira sözleşmesini yasalara uygun yaptıklarını belirten Gedik, “Sadece ve sadece, orman arazilerini talan ve işgal etmiş, mülkiyeti Orman’a ait arazide otel ve pansiyonlar kurmuş, hiçbir kurum veya kuruluştan izni olmadan halen çalışmakta olan, bugün bu bölgeye kanun, yasa ve mevzuat geliyor diye çığırtkanlık yapanlardan izin almadık, özür dilerim. Bunların bağırmalarına neden olan gerçek artık Çıralı’ya Türkiye Cumhuriyeti yasaları ve kanunları geliyor. Bir gün gelecek, Çıralı ormanları talancılar ve işgalcilerden kurtulmuş, yasalarla korunan bir bölge olacaktır. Yasalardan korkulmaz, yasalara saygı gösterilir. Bundan hiç kimse korkmasın” açıklamasında bulunmuştu. (soL – Antalya)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: