Derbent’te yıkımdan önce gözaltı

Sarıyer Derbent Mahallesi’nde kentsel dönüşüme karşı mücadele eden 16 kişi gözaltına alındı. Suçlama, “ekonomik amaçlı örgüt kurmak”; dosyada gizlilik kararı var.

Sarıyer Derbent Mahallesi’nde barınma hakkı için kentsel dönüşüme karşı mücadele veren 16 kişi, evleri sabah 5:30’da basılarak gözaltına alındı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonda, Konut Hakkı Koordinasyonu Sözcüsü Köksal Doğan, Derbent Mahalle Derneği Başkanı Rıza Coşkun ve mahalle kooperatifi başkanı Aydemir Görmez de var.

Avukat İbrahim Pehlivan, dosyada gizlilik kararı olduğu için neyle suçlandıklarını öğrenemediklerini sadece “ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, üye olmak ve ölümle tehdit etmek” suçlamaları olduğunu öğrendiklerini söyledi. Pehlivan, Vatan Emniyet’te tutulan kişilerin bugün ifadelerinin alınmadığını belirtti.

Mahalleli, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile görüşmeler yapıyordu ve en son yapılan toplantıda Genç, mahallelinin hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini ve uzlaşma sağlayacağını söylemişti.

Gecekondu mahallesi olan Derbent’te 2004’te kentsel dönüşüm ilan edilmişti. Mahalleli dönüşüme karşı dernek ve kooperatif kurmuştu. (bianet)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: