‘Yaşamı savunanlar yargılanamaz’

Anadolu Grubu’nun Sinop Gerze’de yapmayı planladığı termik santrala karşı 4 yıldır direnen Gerzeliler, yarın üç ayrı davada yargıç karşısına çıkacak. Yeşil Gerze Çevre Platformu (YEGÇEP) ten yapılan açıklamad, “Bu süreçte Anadolu Grubu, sermayenin gücünü kullanarak devletin kolluk güçlerinin desteğiyle defalarca bölge halkına saldırmış, hukuksuz bir şekilde yaşam alanlarımıza girmeye çalışmıştır. Termikçi şirket, Gerze halkı’na karşı baskılarını halen her alanda devam ettirmektedir” dendi.
Yüzlerce Gerzeli yargılanacak!

Danıştay’ın verdiği “yürütmenin durdurulması” kararı üzerine ÇED süreci başlatan şirketin, bu kapsamda düzenlediği tanıtım toplantısı, binlerce Gerzelinin karşı çıkması sonucunda yapılamadığına dikkat çekilen açıklamada, “Gerze halkı, 5 bin kişilik kapalı spor salonunda yaşam alanlarında termik santral istemediğini haykırmıştır. Tanıtım toplantısında, halkı rahatsız edecek yükseklikte ses düzeni eşliğinde kapalı alanda biber gazına ve orantısız güç kullanımına maruz kalmıştır. Onlarca Gerzeli yaralanırken, kalp rahatsızlığı olan bir kişi de hastaneye kaldırılmıştır” dendi.

Yarın (14 Mart) görülecek davalardan bir tanesi, halkın üzerine kapalı alanda biber gazı ve coplarla saldıran polislerin, “saldırıya uğradığı” gerekçesiyle açılan kamu davası olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle dendi: “Yaşam alanlarında termik zehir santralı istemeyerek havasına, toprağına, suyuna, yeşiline sahip çıkan Gerzeliler, Anadolu Grubu’nun palavralarına, santralın temiz enerji üreteceği yalanlarına inanmadığını göstermek için toplandığı salonda sağlıklı bir çevrede yaşam haklarını savunmuş ve çevrenin kirlenmesini önlemek amacıyla meşru bir mücadeleyle yaşamlarına sahip çıkmıştır. Yalnızca yaşamlarını savunmuş Gerzeliler’in yaralanmasına neden olan güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sorgulanmazken, Gerzeliler ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddiasıyla yargılanıyor.”

Sonraki süreçte Anadolu Grubu’nun hukuksuz bir şekilde yoluna devam ettiği öne sürülen YEGÇEP açıklamasında, “Yapılamayan ÇED tanıtım toplantısı üzerinden, Mart ayında ÇED raporu kapsamında santral kurulması planlanan Yaykıl Köyüne sondaj çalışması yapmak için girmeye çalışmıştır. Gerzeliler kapalı mekanda sıkılan biber gazının etkilerini üzerinden atamadan, termikçi şirketin hukuksuzluğu ile karşılaşmıştır. Bu hukuksuzluk karşısında Gerzeliler, hiçbir kurumdan yasal izin almadan jandarma eşliğinde  zemin etüdü çalışması yapmaya çalışan sondaj araçlarını topraklarından kovmuştur” dendi.

Açılan diğer davada, 30 Mart tarihinde yaşanan olaylara ilişkin, YEGÇEP dönem sözcümüz Şengül Şahin’in de aralarında bulunduğu üç kişiye “jandarma görevlilerine hakaret ve mala zarar vermek” gibi akıl almaz bir suçlamadan oluştuğu belirtilen açıklamada, “Oysa o gün, sondaj yapılmaya çalışılan alanda termikçi şirket görevlileri ve Gerzeliler arasında herhangi bir münakaşa bile yaşanmamıştır. Anadolu Grubu’nun sondaj araçlarını korumakla görevlendirilmiş jandarma ile Gerze halkından hiç kimse muhatap olmamış, Gerzelilerin kararlı bir şekilde yasam alanlarının talanına başlamak için atılacak ilk adımı engellemesi sonrasında termik şirket bölgeden ayrılmak zorunda kalmıştır. Şirket araçlarına herhangi bir zarar söz konusu olmamıştır” dendi.

Polise direndikleri için yargılanacaklar

Açıklamada ayrıca, bu saldırılara karşı çadır nöbeti başlatıldığına dikkat çekilerek, şöyle dendi: “21 Haziran 2011’de ÇED raporu için altı aylık ek süre elde eden termikçi şirketin zemin etüdü için tekrar Gerze’ye geleceğini öğrenince, şirket araçlarını bölgemize sokmama kararlılığıyla 6 Ağustos’ta, santral yapımı planlanan Yaykıl köyünde her yaştan santral karşıtının katılımıyla çadır nöbeti başlattık. Nöbetin sürdüğü 23 Ağustos 2011 tarihinde termikçi şirket gece yarısı sondaj çalışmasına gelmiştir. Tüm bölge kolluk kuvvetleri tarafından abluka altına alınmış, ilçede yasayan santral karşıtlarının köye girmesine izin verilmemiştir. Hiçbir resmi kurumdan izin alınmadan gece yarısı yapılmak istenen sondaj, Yaykıl köylülerinin iş makinelerinin önüne yatmasıyla engellenmiştir. Eşleri ve oğulları darp edilerek göz altına alınan Yaykıl Köyü Kadınları sondaj makinelerinin önüne yatmış ve sondaja engel olmuşlardır. Sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden hukuk dışı bu girişim Gerze Halkının kararlı direnişi sonucunda engellenmiştir. Termikçi şirkete ait sondaj araçları herhangi bir çalışma yapamadan bölgeyi terketmiştir. 23 Ağustos’ta gece yarısı baskın yaparcasına topraklarımıza girmeye çalışan şirket araçlarının güvenliğinden sorumlu jandarma ve polise direndiğimiz için bizler 14 Mart’ta yargılanacağız.”

Bu olaylara karşın şirketin üçüncü sondaj girişiminin 5 Eylül 2011 tarihinde yaşandığı belirtilen açıklamada, “Polis ve jandarma kalkanı ile Yaykıl’a gelen termikçi şirkete karşı yaşamını, toprağını, kültürünü savunan Gerze halkı orantısız şiddete maruz kalmıştır. Bu olaylarda da yüzlerce kişi yaralanmış ve hatta yüzlerce kişi günlerce haklarında açılan soruşturmadan ötürü ifade vermiştir. Termik santrala karşı dört yıldır verdiğimiz mücadelede bugüne kadar yaklaşık 300 kişi ifade vermiştir. Açılan dava sayısı yedidir. Halen devam eden soruşturmalar vardır. Yaşadığımız süreç gösteriyor ki, ‘Enerji Yatırımı’ adı altında yaşam alanlarımızın talanına soyunmuş Anadolu Grubu baskılarını her alanda devam ettirmeye kararlıdır. Bizler de topraklarımızdan, yaşam alanlarımızdan, doğamızdan, üretim araçlarımızdan vazgeçmemeye kararlıyız. ‘Ölmek var, dönmek yok’ diyerek başlattığımız bu mücadelede hiçbir umutsuzluğa düşmeden direnişimize devam ediyoruz” dendi.

YEGÇEP açıklamasında, dört yıldır Gerze’ye ve Gerzelilere yaşattıklarını sansür uygulayarak kamuoyundan gizlemeye çalışan Anadolu Grubu’nun çevreye, sanata, spora duyarlı imajina aldanmadığı belertilerek, “Doğayı ve emeği sömüren şirketlerin  olduğu her yerde isyanımızı yükselteceğiz. Bizi yıllardır yaşadığımız topraklardan göç etmek zorunda bırakacak, üretim araçlarımızı elimizden alacak, toprağımızı, havamızı, su kaynaklarımızı zehirleyecek enerjileri istemiyoruz. Anadolu Grubunun termik santraline karşı yaşamı savunuyoruz. Yaşamı savunmak suç değildir! Doğayı ve emeği sömüren enerji modelleri terk edilene kadar direnişimizi sürdüreceğiz. Gerzeliler 14 Mart da Gerze Adliyesi önünde olacaktır. Yaşamı, doğayı ve emeği savunan herkesi bu mücadelenin takipçisi olmaya ve Gerze’ye sahip çıkmaya çağırıyoruz” dendi.

Reklamlar
Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: