Siyanürcüler Şahinli’den geçemedi

Onlarca yerinde altın madenciliği yapılmak istenen Kazdağları’nda bir köy daha altıncı şirkete ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı yaptırmadı. Çanakkale’nin Lapseki İlçesi Kocabaşlar Köyü civarında yapılmak istenen altın madenciliği ile ilgili Şahinli Köyünde yapılmak istenen ÇED toplantısı, köylülerin toplantıya katılmaması nedeniyle yapılamadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çanakkale İl Müdürlüğü internet sayfasında 2 Mart 2012 tarihinde yapılan duyuruda, “Çanakkale İli Lapseki İlçesi, Kocabaşlar Köyü civarında, Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından açılıp işletilmesi planlanan ‘Altın – Gümüş Madeni Ocağ’ projesi ile ilgili olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi Genel Formatı çerçevesinde hazırlanan ve Bakanlığımıza sunulan dosya ile ilgili 17 Temmuz 2008 tarih ve 26939 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliğinin 8. maddesi gereğince ÇED sürecinin başlatılmış olduğu ve ‘Altın – Gümüş Madeni Ocağı’ projesine anılan yönetmeliğin 9. maddesi gereğince ÇED sürecine halkın katılımını sağlamak, proje hakkında bilgilendirmek görüş ve önerilerini almak amacıyla 15 Şubat 2012 tarihinde (bugün) Şahinli Köyü Köy Kahvesi’nde saat 10.00’da Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirilecektir” denmişti.

Ne yerli ne yabancı siyanürcü

Esan Eczacıbaşı şirketi tarafından işletilmek istenen altın madenciliğine karşı çıkan Şahinli köylüleri, ÇED toplantısı yapılmak istenen kahvehaneyi kapatarak, altıncı şirket görevlilerine sunum yaptırmadı. Köylüler, “Ne yerli, ne yabancı siyanürcü istemiyoruz” dedi.

Şahinli köyü içme suları, maden aramaları kapsamında yapılan sondaj çalışmalarından sonra bulanık akmaya başlamıştı. Köylüler, bu konuda ilgili firma yetkililerini 7 kilometre uzaklıkta bulunan köyün içme suyu ana hattı yakınlarında sondaj yapmamaları konusunda uyardığını belirterek, “Ancak bu konuda kendilerini uyarmamızı rağmen gidip Karatepe mevkiindeki köyün su ihtiyacının karşılandığı ana damar yakınında sondaj yaptılar. Bir süre sonrada 800 kişinin yaşamını sürdürdüğü köyümüzdeki çeşmelerden kahverengiye benzer su akmaya başladı. Hemen su kaynağımızın bulunduğu yere giderek, yetkililere bunun sebebini sorduk. Ancak ne var ki, sondajı bizim ana su damarının dibinde yapmışlar. Çeşmelerden de daha sonra çamur gibi su akmaya başladı. Bir süre sonrada çeşmelerimizden su akmaz hale geldi. Daha önce Lapseki ilçesinden köyümüzdeki çeşmelerden su doldurmaya geliyorlardı. Şimdi bizler suya muhtaç hale geldik. Bir süre önce yetkililer gelip burada su numuneleri aldılar. Bir süre önce de bu suyun kullanılamayacağı bizlere söylendi. Köyde susuzluk çekiyoruz. Bu duruma bir çözüm yolu bulsunlar. Köyümüz yeniden suya kavuşsun” demişti. Çanakkale Belediyesi de köylülere tankerle su göndermişti.

Çanakkale Valilliği de köylülerin şikayetleri üzerine inceleme başlatmıştı.

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

One Comment to “Siyanürcüler Şahinli’den geçemedi”

 1. Değerli editörler,
  Öncelikle, çevre konusundaki duyarlılığınız ve bu yöndeki çalışmalarınız için sizleri kutluyor ve teşekkür ediyoruz.
  Ancak, sizlerden çok önemli bir ricamız var. “Siyanürcüler Şahinli’den geçemedi” başlıklı haberinizdeki bazı bilgiler hatalı ve bazı ifadeler de yanlış anlamalara neden olabilecek nitelikte. Bildiğiniz gibi, dün Şahinli Köyü’ndeki toplantıda, ÇED sürecinin gereği olan sunum, kahvenin içerisinde değil ama önünde yapıldı. Ve yine bildiğiniz gibi söz konusu toplantı, Eczacıbaşı Esan’ın bir talebi ile değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü tarafından düzenlenmişti. Sunum sırasında, İl Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulundular ve sunumu dinlediler. Bu nedenle, haberinizde yer alan “ÇED toplantısı, köylülerin toplantıya katılmaması nedeniyle yapılamadı” ifadesi, gerçeği yansıtmamaktadır.
  Öte yandan haberin, “Şahinli köyü içme suları, maden aramaları kapsamında yapılan sondaj çalışmalarından sonra bulanık akmaya başlamıştı. Köylüler, bu konuda ilgili firma yetkililerini 7 kilometre uzaklıkta bulunan köyün içme suyu ana hattı yakınlarında sondaj yapmamaları konusunda uyardığını belirterek” ifadesiyle başlayan bölümü de, sondaj çalışmasını yapan firmanın adının yazılmaması nedeniyle, bu firmanın Eczacıbaşı Esan olduğu şeklinde bir algıya neden olmaktadır. Oysa ki yine bildiğiniz gibi, Eczacıbaşı Esan bugüne kadar bölgede hiç bir sondaj çalışması yapmamıştır.
  Ayrıca, haberde yer alan görseller de 15 Mart 2012 tarihli toplantıya ait değildir.
  Söz konusu ifadelerin ve görsellerin düzeltilerek, yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi konusunda yardımınızı rica ediyor, ilgi ve anlayışınız için teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: