Çevreciler dikkat çekti

Çanakkale Çevre Platformu üyeleri, ÇED yalanlarını gözler önüne serdi. Çanakkale Çevre Platformu dönem sözcüsü Hicri Nalbant, ÇED toplantıları sırasında çevreciler üzerinde de oyunlar oynandığına dikkat çekti. Çanakkale Cumhuriyet meydanı’nda yapılan basın açıklamasında Nalbant, ayrıca bölgedeki sulardan numune alıp tahlil yapanlara da uyarıda bulunarak, “ Olası bir felaketin tüm sorumluluğu onların üzerinde olacaktır” dedi

Nalbant, açıklamada dünyanın en kaliteli sularını içen yoksul insanlar damacana suyuna mecbur bırakıldığını öne sürerek, “Geldiğimiz noktada bir yıldır Lapseki Şahinli, Bayramiç Kuşçayırı, Çan Söğütalan, Bayramiç Muratlar, Çan Kızılelma, Çanakkale Kirazlı ve ikinci kez Lapseki Şahinli köylerinde dokuz işletme için ÇED halkı bilgilendirme toplantıları yapılmaya çalışılmış, ancak hiçbirinde yöre halkı istemediği için toplantı yapılamamış, tutanak tutulmak zorunda kalınmıştır” dedi.

Bu gelişmelerden çok uluslu tekeller ve işbirlikçileri rahatsız olduğunu iddia eden Nalbant, “Jandarma marifetiyle Kızılelma köyünde, Kirazlı’da köy halkı ve yöre halkı toplantıya sokulmamıştır. Kirazlı köyünde sadece altın şirketlerinin temsilcileri ile sözde, ‘ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı’ yapılmıştır. Yapılan işlemin hukuksuz olduğu açıktır. Yüzlerce yöre halkı jandarma barikatı yüzünden köye girememiş ve toplantıya katılamamıştır” dedi.

Bu durumun ileride yapılacak yasal işlemler için tutanakla tespit edildiğine dikkat çeken Nalbant, şunları söyledi: “15 Mart Perşembe günü Lapseki Şahinli köyünde ikinci kez hangi yüzle yapıldığını merak ettiğimiz ÇED halkı bilgilendirme toplantısı yapılmak istenmiş, günler öncesinden başlayan baskılara ve şirketlerin işe alma vaatlerine karşın, köy halkı bir yıl önceki tavrını tekrarlamış, köy kahvesini kapatarak, toplantıya katılmayarak ÇED halkı kandırma toplantısını boşa çıkarmıştır. Böylece Türkiye’de oynanan oyunun bir parçası olmamıştır. Bu yiğit davranışları nedeni ile Şahinli köyünün onurlu insanlarını buradan selamlıyoruz. Yalnız olmadıklarını yine buradan tekrarlıyoruz. Yine yetkilileri, suları kirletilen, hayvanları ölen, yaşam alanları yok edilen insanların çığlıklarını duymaya çağırıyor ve oluşan zararların devlet tarafından karşılanmasını bekliyoruz. Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu yurttaşları olarak bu yeryüzü cennetinde, hep birlikte sağlıklı yaşamak istiyoruz.Bizler üzerinden oynanmak istenen oyunlara gelmeyeceğiz.”

AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş’in, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada Şahinli köyü için, sondaj çalışmalarının Çanakkale Valiliği tarafından durdurulduğunu belirttiğine dikkat çeken Nalbalnt, “Bu beyan gerçek değildir. Çanakkale Valiliğince durdurulan hiçbir sondaj çalışması yoktur. Şahinli köyünde hem de köyün içme ve kullanma suyu kaynaklarının tepesinde 15 Mart 2012 Perşembe günü pervasızca sondaj çalışmalarının sürdürüldüğü tarafımızca görülmüştür” dedi.

Bu gelişmelerden herkesin özellikle de yetkililerin alması gereken dersler olduğunu belirten Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Nalbant, şöyle konuştu: “İçme ve kullanma suları kirlenerek yok olan, kirlenen sulardan içen hayvanları ölen, ciddi bir bölümü de yavru atan, damacana suyu içmeye mecbur bırakılan insanların üzerine sanki bu sıkıntılar azmış gibi, bir de jandarma baskısı uygulamak çözüm değildir. Bu anlamda jandarmamızın gerekli dersleri çıkardığını, dün Şahinli köyünde görmekten mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Buradan sözkonusu sulardan numune alıp tahlil yapanları da uyarıyoruz. Olası bir felaketin tüm sorumluluğu onların da üzerinde olacaktır. Çan Kızılelma ve Çanakkale Kirazlı köylerinde maden şirketi temsilcisi ve yandaşlarına her türlü serbestliği sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşlarını köye sokmayan jandarma görüntülerini bir daha görmek istemediğimizi buradan yetkililere duyuruyoruz.” (cevrecihaber.com)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: