Karaburunlular balık çiftliği istemiyor

Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, ilçenin çevresinin balık çiftlikleriyle dolu olduğunu, halkın daha fazla çiftliğe tahammülü kalmadığını belirterek, “Artık maalesef en doğal haklarımız için bile mücadele vermek zorundayız” dedi. İzmir’in Karaburun ilçesinde yapılması düşünülen yıllık 2 bin 500 ton kapasiteli balık çiftliği için düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Halkı Bilgilendirme Ttoplantısı Karaburun halkı tarafından engellendi. 

‘Balık çiftliği zararsız diyenlerle dalış yapalım’ 

Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Karaburun çevresinde pek çok balık çiftliği olduğunu ve halkın daha fazla çiftliğe tahammülü kalmadığına dikkat çekerek, “Çeşme tarafına bakan kısım olduğu gibi balık çiftlikleriyle çevrili. Ön kısımda da İzmir’den Karaburun’a gelirken 50. kilometreden itibaren balık çiftlikleri var. Bunlar yetmiyormuş gibi tüm Karaburun’u balık çiftlikleriyle doldurmak istiyorlar. Doğal olarak tepkiyle karşılandı ve ÇED bilgilendirme toplantısı protestolar nedeniyle yapılamadı. Balık çiftliklerinin denize zarar vermediği iddia ediliyor. Denizin kirlenmediğini öne sürenlerle dalış yapmayı teklif ediyorum. Bakalım kirlilik var mı yok mu, denizin dibi balçık haline gelmiş mi gelmemiş mi hep birlikte görelim. Yorum yapmaya gerek yok” diye konuştu.

Karaburun halkının daha fazla balık çiftliğine tahammülü olmadığını belirten Yasa, “Türkiye’de artık en temel haklar bile maalesef mücadeleyle elde edilmeye çalışılıyor. İnsanların hakları birer birer ellerinden alınıyor. Yerelin iradesine maalesef saygı yok” dedi.

Halk toplantıyı bastı 

CNNTürk’ün haberine göre, Elektrosal Deniz Ürünleri Üretim Pazarlama ve Taşımacılık AŞ, Karaburun Ambarseki Köyü Adacık Burnu mevkiinde yıllık 2 bin 500 ton kapasiteli levrek ve çipura çiftliği kurmak için girişimlere başladı. Önceki gün ÇED Yönetmeliği uyarınca halk katılım toplantısı için Belediye toplantı salonuna giden şirket yetkilileri, yaklaşık 300 kişilik grubun protestosuyla karşılaştı.

Vatandaşlara Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa’nın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, CHP’li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Karaburun İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Ünsal ve ilçede bulunan çeşitli siyasi partilerin temsilcileri de destek verdi.

Toplantı salonunu basan göstericiler, toplantı masasını ve kürsüyü işgal etti. Vatandaşların içeri girmesi üzerine firma yetkilileri salonu terk etti. Salonda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri de can güvenliklerinin olmadığını öne sürerek salondan ayrıldı. (bianet)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: