Kazdağları’nda direniş sürüyor

Çanakkale Çevre Platformu (ÇEP) , Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasında tüm kent halkını altın tekellerine karşı mücadele etmeye çağırdı. Çanakkale Çevre Platformu dönem sözcüsü Hicri Nalbant, “Onurlu yurttaşlar olarak bu yeryüzü cennetinde, hep birlikte sağlıklı yaşamak istiyoruz” dedi.

Çanakkale Çevre Platformu üyeleri dün Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. CHP, EMEP ve TKP gibi siyasi partilerin yanı sıra KESK, Eğitim-Sen gibi sendikalar ile TBMM Çevre Komisyonu Grup Sözcüsü ve CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan’ın da destek verdiği eylemde açıklamayı Çanakkale ÇEP Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant yaptı. AKP iktidarı döneminde yabancı sermayeye olan bağımlılığa dikkat çekerek, uluslararası tekellerin Kazdağları’ndaki olası çevre felaketi için uyarıda bulundu. Nalbant, “AKP döneminde Türkiye’nin dağları, ovaları, dereleri, gölleri, denizleri, limanları, Tüpraş ve Telekom gibi stratejik tesisleri yabancıların eline geçti” dedi.

Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde 19’u kadar büyük bir alanın (150 bin kilometre kare) maden ruhsatları ile yabancıların eline geçtiğini öne süren Nalbant “Ülkemiz topraklarında egemenlik hakkının tartışılması gündeme getirilmiştir. Bu çok vahim bir durumdur. Bu gelişmelerden Çanakkale de (Kazdağları)  payını almıştır. Çok uluslu altın tekelleri Kazdağları’na üşüştüler. Sondaj çalışmaları sürdürülmekte, bu nedenle milyonlarca ağaç kesilmiş, köylerin içme ve kullanma suları zehirlenmiş, bu sulardan içen hayvanların bir bölümü ölmüş, ölmeyenler de yavru atmışlardır. Dünyanın en kaliteli sularını içen yoksul insanlar damacana suyuna mecbur bırakılmışlardır” diye konuştu.

Gelinen noktada bir yıldır Lapseki Şahinli, Bayramiç Kuşçayırı, Çan Söğütalan, Bayramiç Muratlar, Çan Kızılelma, Çanakkale Kirazlı ve ikinci kez Lapseki Şahinli köylerinde dokuz işletme için ÇED halkı bilgilendirme toplantıları yapılmaya çalışıldığını, ancak yöre halkının buna izin vermediğini kaydeden Nalbant, bu gelişmelerden çok uluslu tekeller ve iş birlikçilerinin rahatsız olduğunu belirtti. Nalbant, açıklamasını “Önceki gün ÇED toplantısına katılmayan Lapseki Şahinli halkının yiğit davranışını selamlıyoruz” diyerek bitirdi.  Çanakkale ÇEP Dönem Sözcüsü Nalbant, Kızılelma ve Sögütalan köylerinde karşılaştıkları jandarma baskısının Lapseki Şahinli köyünde olmamasının sevindirici olduğunu ifade etti. (Çanakkale/EVRENSEL)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

One Comment to “Kazdağları’nda direniş sürüyor”

  1. SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: