İklim değişikliği kontrol edilmezse ekolojik çöküntü kesin

Allianz Grup tarafından hazırlanan “İklim Değişiklikleri Raporu”na göre, küresel iklim değişikliği kontrol altına alınmazsa birçok hassas ekosistem bozulacak, bu bozulmalar dünya üzerinde çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda yıkıcı değişimleri tetikleyecek.

Rapora göre küresel iklim değişikliği ve buna bağlı küresel ısınma kısa sürede kontrol altına alınmaya başlanmaz ise bozulan her ekosistemin bir diğerini tetiklemesi sonucu tahmin edilenden çok daha kısa süre içinde büyük bir ekolojik çöküntü yaşanabilir. Böyle bir ekolojik yıkımın sonucu olarak yüzlerce milyar dolarlık ekonomik ve sosyal problem ortaya çıkabilecek. Rapor, son 40 yıl içerisinde iklim ve havaya bağlı sigorta hasar taleplerinin de arttığını ortaya koydu.

Raporu yorumlayan Allianz Türkiye CEO’su Alexander Ankel’e göre, iklim değişikliği büyük riskler, potansiyel etkiler taşımakta ve birçok iş alanını etkiliyor. Ankel, “Durum devam ederse iklim değişiklikleri 20 yıl içerisinde finansal endüstriyi de etkilemeye başlayacak. İklim değişikliğine karşı acil önlem almalı, yıkıcı ve yok edici değişiklikleri en aza indirgemeye çalışmalıyız” dedi.

Raporun öngörüsüne göre, acil bir iklim eylem planı devreye sokulmadığı takdirde, örneğin Amazon yağmur ormanları kuraklık yüzünden yok olurken, muson yağmurları Hindistan ile Nepal’in seller altında kalmasına neden olacak ve Amerika kıtasının doğu sahilleri yükselen deniz suları altında kalacak. Raporda felaket düzeyinde meydana gelecek bu değişikliklerin milyarlarca insanın hayatını etkilemesi ve yüzlerce milyar dolarlık hasara yol açacağına dikkat çekiliyor. 

Rapora şu internet adresinden ulaşabilirsiniz: http://knowledge.allianz.com/climate/science/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: