Bulgaristan Rusya’ya resti çekti

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Belene Nükleer Santralı’na inşa edilecek yeni VVER-1000 tipi nükleer reaktörlerle ilgili Ruslarla yaptığı anlaşmayı iptal edebileceğini açıkladı. Nedeni ise, ülkenin enerji konusunda Rusya’ya bağımlı olacağı endişesi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov, Rusya ile imzaladıkları nükleer anlaşmayı, Bulgaristan’ın enerji bağımsızlığına bir tehdit oluşturduğu gerekçesiyle iptal edebileceklerini açıkladı. Bulgaristan, Belene Nükleer Santralı’na yeni iki reaktör inşaası için Rusya ile 2006 yılında anlaşma imzalamıştı.

Greenpeace Akdeniz’den yapılan yazılı açıklamada, Rusya hükümetinin kendi toprakları dışında bulunan komşu ülkelere nükleer santral inşa etme, işletme ve bu ülkeleri enerji konusunda kendine bağımlı yapmaya çalıştığı öne sürülerek, “Rusya hükümeti dış politikada kaybettiği prestijini ve gücünü, enerji politikalarıyla dengeleme çabasında. Türkiye, Avrupa’nın en yüksek büyüme oranına sahip ülke ve bu büyümeyi devam ettirebilmesi için istikrarlı enerji politikalarına ihtiyacı var. Rusya’ya olan doğalgaz bağımlılığı, ithal kömür ve dalgalanan fiyatlar büyümenin önünde engel. Türkiye sürdürülebilir kalkınma politikaları, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarıyla hem büyümesini güvence altına alabilir hem de iklim değişikliği ile mücadelede ciddi adımalar atmış olur” dendi.

Bulgaristan’la Rusya arasında imzalanan nükleer anlaşmaya göre, inşaatı yapacak olan şirket, Türkiye’de Akkuyu’ya nükleer santral yapımı için anlaşılan şirketle aynı: Rosatom (Atomstroyexport).

2011 yılının Eylül ayında Wikileaks’e en son sızan bilgilere göre, Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santralı inşa edecek Rosatom firmasının yeterli altyapısı yok ve Türkiye bu santralla Rusya’ya daha bağımlı hale gelecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: