‘Nükleer Genelge demokrasiye aykırı’

Başbakanlığın 21 Mart 2012 tarihinde (bugün) yayımladığı Nükleer Güç Santralı Projesi’ne ilişin genelge üzerine Greenpeace Akdeniz, yazılı bir basın açıklaması yayımlayarak, bunun “demokrasiye aykırı” olduğunu öne sürdü. 

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, Mersin Akkuya’da yapılması planlanan nükleer santralın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin en önemli halkası olan halkı bilgilendirme toplantısına bir hafta olduğuna dikkat çekerek, “29 Mart’ta yapılacak bu toplantı öncesi Başbakan tarafından bir genelge yayımlanması, ÇED sürecinin bir formalite ve göz boyama olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Başbakanlık’tan yayımlanan genelgede en çarpıcı nokta Başbakan’ın tüm kamu kurum ve kuruluşlarına verdiği emir niteliğindeki şu sözler: Projenin gecikmeye mahal vermeden zamanında tamamlanabilmesi için, kamu kurum ve kuruluşlarımızca her türlü iş ve işlemler ivedilikle sonuçlandırılacaktır” dedi.

Demokrasilerde devlet, vatandaşlarını aldığı karar ile uygulamalarda ortak olarak görür ve kararlar ortak uzlaşma sonucu alındığına işerat eden Levi, “Başbakanın bu genelgesi ile halk, süreçlere dahil edilmiyor, tersine süreçten uzaklaştırılıyor. Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santral sürecini hızlandırma çabasının altında yatan düşünce, hem demokrasiye darbe vuruyor hem de gelecek kuşakların geleceğini riske atıyor. Başbakan belki Rus ruleti oynama konusunda ısrarlı ancak Türkiye halkının %64’ü nükleer santral istemiyor” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: