Yararsız orman yoktur

TBMM Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan Orman Kanunu’nun 2A ve 2B maddelerini kapsayan kanun tasarısının, ormanları yapılaşmaya açacak ve yeni işgaller için zemin hazırlayacağı öne sürüldü. Doğal hayatı Koruma Vakfı (WWF_Türkiye) tarafından yapılan açıklamada, “Bugün fiilen ve hukuken orman olan alanları ‘bilim ve fen açısından yararı olmadığı’ gerekçesiyle orman sınırlarının dışına alarak satışa çıkarmayı amaçlayan tasarı, ormanlarımıza yönelik büyük bir darbe niteliğindedir. WWF-Türkiye, ormanların korunmasının yararları konusundaki tartışmaların son bulmasını, Anayasa’ya aykırı olan 2A ve 2B maddelerinin hukuk sistemimizden tamamen çıkarılmasını talep etmektedir” dendi. 

 Ormanlarını “yararlı” veya “yararsız” olarak sınıflandıran, yararsız gördüklerini orman dışına almayı ve satışa çıkarmayı planlayan Türkiye, ormanlarını korumaktan vazgeçmiş göründüğü iddia edilen açıklamada, “TBMM’nin ilgili komisyonlarında görüşülen ‘Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı’, 2B alanlarının yanı sıra 2A ile bugün fiilen ve hukuken orman olan yerlerin orman sınırları dışına çıkarılmasını amaçlıyor. Kanun tasarısının gerçek amacının yapılaşma ve kentsel dönüşüm projeleri için yeni alanlar yaratmak olmasından kaygı duyan WWF-Türkiye, 2A ve 2B’nin Türkiye’nin gündeminden çıkarılmasını talep ediyor” dendi.
WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, büyük kentlerin çevresinde ve turistik bölgelerde ormanlarımıza yönelik tahribatı hızlandıran, toplumsal adalet anlayışına aykırı olan 2B’ler konusundaki tartışmalar sürerken, 2A’nın da kanun tasarısının kapsamına alınması, ormanlarımıza yönelik ikinci ve daha büyük bir darbe olacağını belirterek, “Ormanların yararları tartışılamaz. Bugün ve gelecekte korunmaları ve geliştirilmeleri yönündeki kanunlar ve yönetmelikler devreye sokulup titizlikle uygulanacağına; bozulmalarına ve işgal edilmelerine yasal zemin hazırlanıyor” dedi.
Baştak, son derece tartışmalı olan “orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından yarar görülmeyen” ormanlık alanlar yaklaşımının, belirli bir tarihle sınırlı olan 2B uygulamasından çok daha geniş alanları etkileyeceğini öne sürerek, “2A uygulamasıyla, orman varlığımızın tamamı bile “orman olarak muhafazasında yarar görülmediği” gerekçesiyle orman sınırı dışına çıkarılabilecektir” dedi
Baytak, tasarının geniş çaplı etkilerinin yanı sıra orman dışına çıkarılacak alanların fundalıklarla, makiliklerle kaplı olmasının gerekçe olarak kullanılması son derece yanlış ve bilime aykırı olduğunu iddia ederek, “Makilik ve fundalık olduğu gerekçesiyle göz ardı edilen alanlar, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip çok değerli ve nadir habitatlardır. Orman sayılmayarak, yapılaşma amacıyla kolaylıkla gözden çıkarılan bu alanlar hızla yok olmaktadır. Günümüzde ülkeler, ormanlarını ve doğal yaşam alanlarını korumak için katı politikalar geliştirirken, Türkiye de bu tür alanları yok etmek yerine daha iyi korumalı ve geri kazanmalıdır” diye konuştu.
WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ise Dünya Ormancılık Günü’nde WWF-Türkiye olarak, Anayasa’nın 169. Maddesi gereğince koruma altında olan ormanlarımıza yönelik tehditlerin son bulmasını talep ettiklerine dikkat çekerek, “2B orman alanlarının satışı tartışmaları devam ederken, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2A maddesi ile bütün orman alanlarını tehdit eden yasal düzenlemelerin devreye sokulmasını son derece sakıncalı buluyoruz. Söz konusu maddelerin ormanlık alanların tahrip edilmesinin önünü kesmek yerine, yeni işgalleri teşvik edeceğinden endişe duyuyor, buna yasal zemin hazırlanmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: