Yeni santral projelerinde ağırlık termiklerde

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), lisans sağlanmış ve inşa halindeki enerji santrallarının 2012 yılı Ocak ayı itibariyle durumunu gösteren ilerleme raporunu yayımlandı.

Rapordaki verilere göre, halihazırda kurulu gücü 53 bin 560,7 megavat olan Türkiye’de, 40 bin 034,9 megavatlık enerji santraının inşa halinde olduğunu görülüyor. Verilere göre devam eden bu projelerin kurulu güç bakımından neredeyse yarısı ise kömürle çalışan termik santrallardan oluşuyor.

EPDK tarafından açıklanan verilere göre bugün 793 santral inşa halinde. Bu santral projelerinin 94 adedi termik santral ve tamamlandıklarında ulaşacakları kurulu güç 19 bin 492,4 megavat olacak. EPDK raporuna göre, 543 hidroelektrik ve 156 diğer yenilenebilir enerji (rüzgar, jeotermal, biyokütle, biyogaz ve çöp gazı) kaynaklarına dayalı elektrik santralının inşası çeşitli aşamalarda devam ediyor.

Hidroelektrik santralı projelerinin kurulu güçleri 15.584 MW iken diğer yenilenebilir enerji santrali projelerinin kurulu güçüc ise toplam 4 bin 958 megavat. (Yeşil Ekonomi)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: