Leyla kazandı, Tortum’daki yıkım durduruldu

DSİ, Erzurum’un Bağbaşı köyünde uygulama projesinin yanlış olduğunu tespit ederek, Bağbaşı Hidroelektrik Santralı (HES) Projesi inşaatını durdurdu. Bu durumda DSİ, kağıt üzerindeki projenin gerçekleşme aşamasında çevre tahribatı yarattığını kabul etmiş oldu.

Erzurum Tortum’un Bağbaşı beldesinde yaklaşık üç yıldır verilen HES mücadelesi sonunda nihayet müjdeli bir haber geldi.  Çevre ve doğa tahribatı yapıldığı gerekçesi ile DSİ Bağbaşı HES projesi inşaatını durdurdu. Geçen yıl, Bağbaşı yöre halkı HES projesi için gelen inşaat makinelerinin geçişine direnmiş, kolluk güçleri ve jandarmayla arbede yaşanmıştı. Protestolara rağmen çalışmalar devam etmiş, yöre halkı inşaatı gözyaşlarıyla izlemişti.

Hukuk alanında devam eden mücadelede ise geçen yıl Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi’ne çalışmanın engellenmesi için açılan davaya ret kararı çıkmış, mahkeme üçüncü kez bilirkişi raporunu beklerken bilinmeyen nedenlerle bu kararından vazgeçmişti. En son, kararın temyizi için Danıştay’a başvurulmuştu. Dosya hala Danştay’da. Öte yandan, HES projesine karşı protesto eylemleri yüzünden bütün beldeye açılan yargı süreçleri devam ediyor.

Bu arada Bağbaşı köylülerinin projenin çevreyi tahrip ettiğine yönelik suç duyurusu sonucunda, DSİ’den yürütmeyi durdurma kararı geldi. DSİ, inşaat ile ilgili hukuka aykırı faaliyet yürütüldüğünü tespit etti. Projeyi yürüten şirketin verdiği taahhütlere uymadığını belirtti. Böylece proje tanıtım dosyasının gerçeklikten uzak, bilirkişi raporunun da eksik ve hatalı olduğu ortaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’na HES’lere ilişkin geçen sene Ekim ayında verdiği soru önergesine cevap geldi. Bakanlığın cevabında. yalnızca Tortum değil, Türkiye’nin bütün su havzalarındaki HES’ler konusunda özensiz bir yaklaşımla çalışmalarını yürüttüğünü gösterdi. HES projelerinin olduğu yerlerde bölgenin tarım, turizm ve sosyolojik özelliklerinin dikkate alınmadığı,  Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarının prosedüre uygun bir şekilde masa başında yapıldığı Bakanlığın yanıtlarından da anlaşıldı.

ÇHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un HES’lerle ilgili değerlendirmesine buradan ulaşabilirisniz,

(www.muhalefet.org)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: