Son 10 erkek Akdeniz fokundan biri yaşam mücadelesinde

GÖKHAN TAN

Türkiye’deki belki de son 10 erkek Akdeniz fokundan biri dün Çeşme’de yaralı bulundu. İlk müdahale için uzman klinik veteriner bekleniyor. Çeşme Altınkum sahilinde dün sabah saatlerinde yaralı ve hasta bulunan ergin Akdeniz fokuna (Monachus monachus) tıbbi müdahale için çalışılıyor.

Yaralı foka, Sahil Güvenlik Çeşme Bot Komutanlığı’nın, Sualtı Araştırmaları DerneğiAkdeniz Foku Araştırma Grubu’na (SAD-AFAG) haber vermesiyle ulaşıldı. Altınkum’da açıkta taşlık bir sahilde bulunan erkek fok üzerindeki ilk gözlemleri, AFAG ve Karaburun yerel Fok Komitesi üyesi, tıp doktoru İbrahim Sivrikaya yaptı. Dr. Sivrikaya,  hayvanın sol arka yüzgecinin parçalanarak koptuğunu ve diğer arka yüzgeçte ise derin kesikler olduğunu ve yaralarda ileri derecede enfeksiyon olduğunu bildirdi. Yaraların ise, fokun tekne pervanesine çarpmasıyla oluştuğu düşünülüyor. Durum AFAG tarafından Orman ve Suişleri Bakanlığı’na da rapor edildi.

Ürkek bir memeli olan ve normalde insanın kolaylıkla ulaşabileceği sahilleri kullanmayan Akdeniz fokunun karaya çıkmak için açık bir kıyıyı tercih etmesi, çok hasta ve halsiz olduğu gözlemini doğruluyor.

AFAG Genel Koordinatörü Cem Orkun Kıraç’ınHaberVs’ye verdiği bilgiye göre foka henüz bir müdahalede bulunulmadı. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi’yle iletişime geçen AFAG, ilk müdahale için üniversiteden gelecek klinik veteriner uzmanını bekliyor. İlk bilgilere göre, veteriner eşliğinde antibiyotik uygulanaması ve vitamin takviyesi yapılması planlanıyor. Öncelikli tercihin, tedavinin fokun bulunduğu yerde (in-situ tedavi) yürütülmesi olduğunu belirten Kıraç, AFAG üyelerinin foku kontrol altında tutabilecek bir ahşap kafesin yapımı için çaba sarf ettiğini söylüyor. Yerinde tedavi mümkün olmaz ise Orman ve Suişleri Bakanlığı ile İzmir Valiliği yetkilileri ve veterinerlerinin ortak kararıyla Foça veya Gökova’daki bakım-rehabiltasyon merkezine taşınması da söz konusu.

Bu arada AFAG, ilgili resmi kurumların 2012’de Akdeniz foku rehabilitasyonu için ayrılmış bir bütçesi olmamasından hareketle Altınkum sahilinde bulunan yaralı fok için bir destek kampanyası başlattı.

Dünyada 600 civarında kaldığı bilinen Akdeniz foku nesli tehlike altındaki bir tür. Yaşama savaşı veren bireylerin yaklaşık 100’ü Türkiye kıyılarında bulunuyor. AFAG’ın geçmiş yıllardaki çalışmalarına göre erkek fokların dişilere oranı yaklaşık 1′e 10.

Altınkum sahilinde bulunan ve İbrahim adı verilen fok bu nedenle, belki de Türkiye kıyılarında yaşayan son 10 erkek bireyden biri.

Akdeniz Foku İbrahim denize dönsün 

Yaralı fok İbrahim için kampanya başlatan SAD-AFAG’ın hesap numaraları:

Denizbank IBAN :
TR86 0013 4000 0023 3668 5000 02

DenizBank Yıldız şubesi (Şube No: 2110) Hesap No : 2336685-352 (Havervesaire)

Reklamlar

One Trackback to “Son 10 erkek Akdeniz fokundan biri yaşam mücadelesinde”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: