‘Doğayı da sokağı da özgür bırak!’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011 tarihinde düzenlediği seçim mitinginde Hopa’da çıkan olayları protesto etmek için Ankara’da protesto gösterisi düzenleyenlerin yargılandığı 2. Hopa davasının 28 Mart 2012 tarihinde yapılacak duruşma için Ekoloji Kolektifi’nden çağrı geldi. Çağrıyı olduğu gibi yayımlıyoruz.

Doğayı da sokağı da özgür bırak! 28 Mart 2012 2. Hopa davasına çağrı

31 Mayıs 2011’de derelerin özgürlüğünü savunan HES karşıtı Metin Lokumcu’nun kolluk şiddetiyle katledilmesinden sonra, biber gazı ve coplarla işkencenin sokaklara döküldüğü kaldırımların üzerinde mücadele veren toplumsal muhalefetin tutuklu/tutuksuz yargılamalarla ve “terörist” damgasıyla bedellendirilmesi süreci, farklı olan herkesin egemene tabiiyeti yolunda kendisini hukuk üzerinden yeniden kuruyor.

Şimdi de Metin Lokumcu’nun ölümü üzerine Ankara’da düzenlenen basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 60 kişiden 48’i 12 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Çevik kuvvete ait otobüste 6.5 saat işkenceye maruz kalıp, küfür, hakaret, taciz ve tehditlerin mağduru olanlar, iktidara muhalefetin peşinen suçlusu olarak sanığa dönüştürülürken, mahkemeler önünde işkencenin hesabı değil muhalefetin hesabı belleklere kazınıyor. Tutanaklar; suyuna, havasına, toprağına sahip çıkanların yaşamına mal olan biber gazlarının, kalça kemiklerini kıran coplarının, dört duvar arasındaki taciz ve işkencelerinin çetelesini değil, bir kez daha kamu malına verildiği iddia edilen zararların çetelesini tutuyor. Ve toplumsal muhalefetin tarihi olağanlaştırılmış olağanüstü halin hukukuyla örülmeye devam ediyor.
Ekoloji mücadelesinin egemenin şiddetinin odağı haline dönüştüğü bu tarihi eşikte, suyu, havayı ve toprağı şirketlerin ve devletlerin özel mülkiyetine tabi kılanlara ve bu tabiiyeti doğallaştırmayan her türlü sistem karşıtı sese, halk iradesine karşı biber gazları, coplar, işkenceler ve demir parmaklıklarını kuşananlara karşı bir kez daha vicdanlarımızı kuşanıyor ve dayanışmaya çağırıyoruz. Doğanın ve emeğin sömürüsüne karşı mücadele eden herkesi, 28 Mart 2012’de saat 9:00’da Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2. Hopa Davası Duruşmasında, öğrencilerle, kadınlarla, emekçilerle omuz omuza durmaya davet ediyoruz.‘Asıl siz teslim olun, umut teslim alınmaz!'”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: