Macahellilerin üç-beş günlük yiyeceği kaldı

UNESCO tarafından korunacak alanlar içerisinde tescillenmiş olan Macahel’de, yollar kardan kapalı ve  hayvanlar açlıktan ölüyor.

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı olan Macahel toplam altı köyden oluşan bir vadi.  Karayoluyla ulaşmak oldukça güç. 50 Kilometrelik Borçka -Macahel yolu hava koşulları uygunsa yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Keskin virajları, dik yokuş ve inişleri, karda yağmurda kapanan giçitleriyle ünlü bir toprak yolla ulaşım sağlanabiliyor. Macahel’e ulaşmak için,  Karçal dağlarında deniz seviyesine göre  400 metreden  ile 1 bin 860 metreye kadar yükseğe çıkmak  gerekiyor. Temmuz ayında bile dağlarında kar eksik olmayan Macahel’de,  300 ü aşkın odunsu ve otsu bitki, yaklaşık 66 kuş, 30 yabani hayvanın  yaşadığı gözlemlenmiş. UNESCO 2005 yılında Paris’te düzenlediği toplantıda, aralarında Türkiye’den Macahel’in de yer aldığı 17 ülkeden 23 sahayı, Dünya Biyosfer Rezerv Ağına eklemiş. Böylece Macahel, ilk biyosfer rezerv alanı olarak tescillenerek koruma altına alınmış.

Macahel’de daha önceleri kışın hastalık ve benzeri durumlarda “Protokol Yolu”ndan önce Gürcistan’a geçiliyor ve tekrar  Türkiye sınırından gelinerek Borçka’ya ulaşım sağlanıyordu.

Bugüne dek Macahel’in köylüleri her kış sorunlar yaşıyor ve hep kendileri çözüm üretiyordu. Bu kış zorlu geçti. Macahelliler yardım istemeye bile utanıyor. Köyde yaşayanlar sorularımızı yanıtlamakta zorlandı bu yüzden. Onları “bu sizin ayıbınız değil” diyerek ikna etmek bize düştü.

Şimdi Macahel’de kar iki-üç metre yüksekliğinde  ve yol kapalı. Macahel’in  köylüleri besledikleri hayvanlara yedirecekleri yemlerinin kalmadığını söylüyor. Macahel’de sayısını tam bilememekle birlikte beş-altı hayvan açılıktan, yem bulamamaktan öldü. Yolların bir an önce açılmasını istiyorlar. Aksi halde onların geçim kaynağı olan hayvanlar bir bir ölecek. Kendi yaşamları da risk altında.

Macahel bölgesinde Kayalar (Kvebistavi) Köyünde yaşayan Nazım Özgöz, tüm köy yollarının kapandığını birbirleriyle iletişim kuramadıklarını, komşularının ineğinin öldüğünü aktardı. Özgöz. kendisinin de iki inek iki de dana beslediğini ve yemlerinin tükendiğini söyledi. Köylerinde hep yaşlıların yaşadığını belirten Özgöz boğazı düğümlenerek, “Bizim Macahelliler size ‘bizim yiyeceğimiz bitti’ demeye utanır  ama bizim evde sadece fasulye turşusu var yiyecek olarak. Eşim turşuları suya koyup yıkadı tuzunu azalttı ve yemek yaptı. Onu yiyoruz kaç gündür” dedi. Bir an önce yolların açılması gerektiğini söyleyen Özgöz, “Yağ bitti. Zeytin bitti. İneğimiz sütten kesildi. Süt de içme olanağımız yok. Devletten talebimiz bir an önce yolları açsınlar en azından Camili’ye ulaşabilelim. Camili Köyüne bir dozer bırakmışlar ama mazotu yok. Kullanılamıyor. Mazot Borçka’da kalmış. Biz mi kendimizi ifade edemiyoruz bilemiyorum ki ama zor durumdayız” dedi.

Macahel’de Efeler (Eprati) Köyünde yaşayan, telefonla bağlantı kurabildiğimiz Cevdet Kahya, bu sene kışın çok zorlu geçtiğini, kış için biriktirdikleri hayvan yemlerinin  tükenmek üzere olduğunu aktardı. “Her zaman yedirdiğimiz miktarın daha azını verebiliyoruz” diyen Kahya, hayvanlar için üç-beş günlük, kendileri için ise 10 gün yetecek kadar yiyecekleri kaldığını söyledi. En azından Macahel’de var olan altı köyün arasındaki yolların açılması gerektiğini belirten Kahya, “Bu köylerde 200-250 kişi yaşıyor, köylerde hayvanlar ölmeye başladı. Borçka Camili arasındaki yol açılsın en azından. Aramızda bir dağ var ve yol açılamıyor” dedi.  Protokol Yoluyla geçişin mümkün olup olamayacağını sorduğumuzda Kahya, bu yola ulaşımında çok zor olduğunu aktardı o yolun açılmasının da zaman istediğini söyledi.

Yine Efeler Köyünden Erdal Altınkaya, “Son bir aydır birbirimizle yardımlaşarak yaşıyoruz. Artık yolu mu açarlar, helikopterle yardım mı gönderirler bilmiyorum. Biz bu köyde 3-5 kişi varız. Aylardır yolumuz kapalı. Birbirimizden yardım alarak yaşıyoruz” dedi.

Maral Köyü muhtarı Metin Bayram, köylerle bağlantı kurmaya çalıştıklarını, herkesten ne kadar hayvan yemi kaldığını sorduklarını anlattı. Bayram, Uğur ve Kayalar köylerinde ik evin, Maral köyünde üç-dört evin yemlerinin tümüyle bittiğini, İmeceyle hem yiyecekleri paylaştıklarını, hem de kar yağmadığında dağdan kara yemiş kesmeye çalıştıklarını söyledi. Borçka Kaymakamlığı’na ve Artvin Valiliği’ne, Karayolları Müdürlüğü’ne dilekçeler yazdıklarını söyleyen Bayram, “İki dozerle Borçka Macahel yolunu açmaya çalışacaklar, biz dilekçemizde helikopterle yiyecek yardımı yapılmasını istedik. Yol eğer açılamazsa acil durumda bunun yapılması lazım” dedi. “Yolun açılacağına inanıyor musunuz açılabilir mi sizce”  sorumuzu Bayram; “İrade gösterilse olur tabi ama irade gösterilmesi lazım” diye yanıtladı.

Camili köyünden olan, şimdi Borçka’da bulunan  ve devlet yetkilileriyle yapılan görüşmelere katılan  Olgun Yavuz ise Macahel’de , bu kış ekim ayından beri kar olduğu için köydeki hayvanların ve burada kışı geçiren insanların zor durumda olduğunu belirtti. Hayvan ölümleri başladığını ve bu durumdan yetkilileri haberdar ettiklerini söyleyen Yavuz, “fakat kaymakamımızın çabaları işini bilmeyen diğer bürokratlara takılmaktadır. Bizlere son olarak ‘yol açmaya çalışalım’ deniliyor ve eğer kar yağmazsa 1 ay içinde yolun açılabileceği söyleniyor” dedi.  Oysa orada tam bir afet durumu yaşandığını, pek çok köylünün  kendi yiyeceğini hayvanlarla paylaşmaya başladığını, eğer bir hafta daha bu insanlara ulaşılamazsa yoğun hayvan ölümlerinin başlayacağını aktaran Yavuz, “bu durum ulaşabildiğimiz köylülerin durumu, Hiç haber alamadığımız mahalleler köylerde var. Unesco tarafından biosfer alanı olarak ilan edilen bu bölgenin durumu bu şekilde . Kendi isteği ile yani halkoylaması ile oyunu Gürcistan’da değil Türkiye’de yaşamaktan yana kullanmış olan bu bölgenin neden cezalandırıldığını ve yeterince önemsenmediğini de anlamakta güçlük çekmekteyim” dedi. (Ankara/EVRENSE)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: