‘Acele kamulaştırma’ya uyarı

Yaşam savunucuları, “Acele Kamulaştırma” kararlarıyla yaşam alanlarının sermayeye peşkeş çekildiğini öne sürerek, yaşam alanlarının iadesi istedi. Suyun Ticarileştirilesine Hayır Platformu, 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu ve  Kent Hareketleri Bileşenleri, yaşam alanlarının sermayeye peşkeş çeken “Acele Kamulaştırma” kararlarına karşı Çağlayan Adliyesinde uyarı eylemi yaptı.

“Evime, kentime yaşam alanıma dokunma” yazan pankartı taşıyan grup, “Toprağıma suyuma, ormanıma dokunma”, “Savaş hukukuna hayır”, “Köprü değil yaşam, insanca yaşam” sloganları attı. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHPmilletvekili Melda Onur da katıldı.

Kamulaştırma değil, açıkça el koyma

Kamulaştırma Kanunu’nda istisnai olarak yer alan “acele kamulaştırma” ifadesi bir menkul ya da gayrimenkulün kamu ya da toplumun tümü adına kullanmak üzere devlet mülkiyetine geçirilmesi anlamına geliyor.

Basın açıklamasını okuyan Tarım Orkam Sen Sendikası İstanbul Şube Başkanı Senay Elhüseyni, “Oysa son aylarda neredeyse her Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar ile toplumun ortak kullanım alanları, kişilerin tarlaları, evleri, bağları, bahçeleri ve tüm yaşam alanları şirketlere devredilerek, devlet eliyle hızla müsadere ediliyor. Bu kamulaştırma değil açıkça ‘El Koymadır'” dedi.

El konulan iade edilmeli

Elhüseyni, 1939’da 2. Dünya Savaşı öncesinde savaş hazırlığı kapsamında çıkartılan kanunun bugün HES, baraj, madencilik, petrol, ulaşım ve kentsel dönüşüm projeleri adıyla şirketlerin ticari çıkarları için kullanıldığını söyledi. Türkiye’nin diğer yörelerinde Bakanlar Kurulu kararı ya da Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararıyla el konulan taşınmazların sahiplerine iade edilmesi gerektiğini vurgulayan Elhüseyni şöyle konuştu: “Afet yönetimi ya da kentsel dönüşüm, üçüncü köprü projeleri bahanesiyle yaşam alanlarımızın sermayeye peşkeş çekilmesini öngören bütün kanun tasarıları geri çekilmeli, çıkarılmış kanunlar ve ekleri iptal edilmeli ve bunlara dayanarak yapılan tüm uygulamalar sona erdirilmeli.”

Elhüseyni, Danıştay’ın Dersim Peri Suyu vadisinde yapılan acele kamulaştırma kararını hukuksuz bulduğunu hatırlatılarak, el konulan yaşam alanları iade edilmezse suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Reşadiye’de, Solaklı’da, Efemçukuru’nda, Hasankeyf de, Loç’da, Senoz’da ve Türkiye’nin bütün diğer yörelerinde el konulan taşınmazlar gerçek sahiplerine iade edilmelidir. Yoksa suç duyurusunda bulunacağız.” (bianet)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: