‘Barışçıl nükleere evet, terörizme geçit yok’

Güney Kore’nin başkenti Seul’de dün başlayan Nükleer Güvenlik Zirvesi bugün sona erdi. Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin sonuç bildirgesi yayımlandı. Sonuç bildirgesinde barışçıl amaçlarlar için nükleer çalışmalara karşı olmadığını belirten liderler, nükleer güvenliği temin etmek için uluslararası işbirliği çağrısında bulundu.

Liderler yayımladıkları ortak bildirgede nükleer güvenlik, nükleer terörizm ile mücadele, nükleer ham maddeler ile bağlantılı her türlü suçlara karşı ekonomik, siyasi ve manevi işbirliği içinde olacaklarını ifade etti. Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına karşı olmadığını belirten liderler, nükleer ham madde miktarının gereğinden fazla olduğunu ve bunların azaltılması gerektiğini kaydetti.

Yayımlanan ortak bildirgede, ülkelerin güveliğini tehdit eden nükleer terörizm ile mücadele de sıkı sorumluklar alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Zirveye katılan liderler, nükleer güveliğin temininin sağlanmasında BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) vurgu yaptı. Ülkeler arası işbirliğinde uluslararası kurumların kilit rolüne dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, bu kurumların başında IAEA geldiği ifade edildi.

Sonuç bildirgesinde, Fukushima Nükleer Santralı’nda meydana gelen nükleer kazaya da değinildi. Nükleer güvenliği yalnızca terörizmin tehdit etmediği, Fukushima faciası gibi kazaların tekrar yaşanmaması için nükleer enerji santrallarındaki güvenlik önlemlerinin yükseltilmesi gerektiği işaret edildi.

‘Çok fazla hammadde var’

Genel kurulun ilk konuşmasını yapan ev sahibi Güney Kore’nin Devlet Başkanı Lee Myung-bak, nükleer terörizmin sınırının olmadığını, herhangi bir nükleer terörizmden herkesin etkileneceğine dikkat çekti. Lee, şunları söyledi: “Bugün dünyada 1600 ton zenginleştirilmiş uranyum, 500 ton zenginleştirilmiş plütonyum var. Bunların güvenliğimiz için azaltılması lazım” dedi.

‘Nükleer terör tüm insanlığın sorunu’

Lee Myung-bak’tan sonra konuşan ABD Başkanı Barrack Obama, nükleer terörizmin tüm insanlığın sorunu olduğunu belirtirken, tüm ülkelerin işbiliği ile nükleer güvenliğin seviyesinin artırılması gerektiğini anlattı. Obama, “Nükleer hammaddelerin fazla olmasına gerek yok. Çok daha az nükleer ham madde ile 100 binlerce insan faydalanabilir. Ben abartmayı sevmem. Bu bizim gördüğümüz gerçeğin yansımasıdır” dedi.

‘Tüm ülkeler işbirliği içinde olmalı’

Obama’dan sonra kurulda konuşma yapan Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ise önceki konuşmacılarla paralel söylemlerde bulundu.
Hu, düzenledikleri uluslararası organizasyonlarda nükleer terörizmi göz önüne alarak güvenlik önlemleri aldıklarını, ülkeler arası işbirliğinin ise güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çin olarak bilimsel ve mantıki projeleri olduğunu söyleyen Hu, aynı zamanda ülkelerindeki çok zenginleştirilmiş uranyumları az zenginleştirilmiş uranyumlara dönüştürdüklerini söyledi. (dunyabulteni.net)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: