İran ve Kuzey Kore’ye çağrı

Güney Kore’de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde gündem dünyanın nükleer silahlardan korunmasıydı. Nükleer silahların azaltılması yönünde mesajlar veren ABD Başkanı Obama’nın hedefinde İran ve Kuzey Kore vardı.

ABD Başkanı Barack Obama Güney Kore’nin başkenti Seul’de dünyanın nükleer silahlardan arındırılması yönündeki çabalarını sürdürmekte kararlı olduğu mesajını verdi. ABD’nin ihtiyacından daha fazla nükleer silaha sahip olduğunu ve bunları azaltmak istediklerini kaydeden Obama, Mayıs ayında Rusya’da devlet başkanlığı görevini devralacak olan Vladimir Putin’le de konuyu görüşmek istediğini dile getirdi.

Obama, ABD ve Rusya arasında imzalanan Nükleer Silahların İndirimi Antlaşması START’a işaret ederek şunları söyledi: “İhtiyacımızdan çok daha fazla nükleer silahımız var. Yeni START antlaşmasının yürürlüğe girmesinden sonra bile ABD’nin bin 500’den fazla nükleer silahı ve 5 bin kadar nükleer başlığı olacak. Ben, nükleer silahlarımızda indirime giderek de her türlü tehdide karşı caydırıcı etki oluşturup ABD ve müttefiklerinin güvenliğini sağlayabileceğimize inanıyorum.”

Bir çağrı da Çin’e

ABD Başkanı Obama, dünyada giderek büyüyen nükleer tehdidine karşı silahsızlandırma çabalarına katılması için Çin’e de çağrıda bulundu. Seul’de Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile de bir araya gelen Obama, Kuzey Kore ve İran konusunu ikili görüşmesinde gündeme getirdi. Her iki ülkenin kuşku yaratan nükleer programlarını son vermesi talebinde bulunan Obama, İran’ın kışkırtıcı tutumu ile nükleer silah üretme çabalarının güvenliği sağlamayacağını belirtti ve sözlerini şöyle konuştu: “İran, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) çerçevesinde nükleer enerji kullanma hakkına sahiptir. Nitekim ABD de dâhil olmak üzere, uluslararası toplum tekrar tekrar İran’a barışçıl amaçlı nükleer enerji kaynaklarını geliştirmesi için yardım teklifinde bulundu. Ancak İran, tekrar tekrar inkâr, tehdit ve hile yolunu tercih etti. Bu nedenle uluslararası toplum, antlaşmaya taraf olmayı reddeden İran’ın nükleer programının barışçıl amaçlı olduğu konusunda ikna olamıyor.”

Uzun menzilli füze endişesi

Çin Devlet Başkanı Hu ise hiçbir ülkenin nükleer silah üretme yönündeki çabasına destek vermediklerini belirterek, “ABD ile İran’ın müzakere ve diyalog adına birbirine cesaret vermesini umduklarını” söyledi. Kore yarımadasının nükleerden arındırılmasını kendilerinin de istediğini belirten Hu, Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlatma planına ilişkin endişelerini bu ülke yetkililerine ilettiklerini kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de İran’a yönelik uyarılarda bulundu. İran’ın nükleer enerjiyi barışçı amaçla kullanmaya hakkı ancak aynı zamanda nükleer silahlanmadan vazgeçme yükümlülüğü olduğunu belirten Westerwelle, Alman hükümetinin de aktif bir şekilde dünyadaki nükleer tehditlerin azaltılması için çaba harcadığını ifade etti. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: