Fukuşima’daki hasar beklenenden büyük

Japon yetkililer, geçen yıl tsunami ve deprem sonucu Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda oluşan hasarın tahmin edilenden çok daha büyük olduğunu belirledi. Araştırma, nükleer santralın iç kısmında, küçük bir kamera, termometre, ışın ve su ölçü aletlerinden oluşan bir araçla yapıldı.

Yapılan yeni incelemeler sonucu toplanan veriler, reaktörlerdeki radyasyon seviyesinin ölümcül olan seviyeden 10 kat fazla olduğunu gösterdi. Reaktörleri soğutmada kullanılan su miktarının da sanılandan az olduğu saptandı.

Fukushima’yı işleten Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO), bu bulguların nükleer yakıtın güvenli şekilde soğutulmakta olduğu yolundaki değerlendirmeyi değiştirmediğini açıkladı. Ancak, santralı devre dışı bırakma sürecinin özel ekipman ve teknoloji geliştirmesini gerektirecek kadar ciddi olduğunu gösterdiği belirtildi.

11 Mart 2011 tarihinde Japonya’nın kuzeydoğusunu vuran 9 büyüklüğündeki deprem, kayıtların tutulmaya başlandığından bu yana tarihteki en büyük deprem olmuş ve Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda kazaya neden olmuştu.

Nükleer santraldan radyasyon sızması nedeniyle santralın bulunduğu bölgeye yakın yaşayan binlerce kişi evlerini terk etmişti.

Felaket sırasında 20 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. (BBC Türkçe)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: