Güney Kore nükleerde ısrarcı

Mersin Akkuyu’da nükleer santral inşası konusunda Rus Rosatom şirketi ile anlaşan Türkiye, Sinop’ta kurulması planlanan ikinci santral için de temaslarını sürdürüyor. Güney Kore’nin başkenti Seul’de 26-27 Mart 2012 tarihlerinde düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde Başbakan Tayyip Erdoğan’a eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kore’de nükleer santral inşası konusunda temaslarda bulundu.

Bakan Yıldız, Güney Kore’nin önde gelen enerji şirketleri SK, KOSEB ve HACO firmalarının yöneticileri ile COEX Intercontinental Otel’de kahvaltıda buluştu. Görüşmenin ardından Güney Kore Bilgi Ekonomisi Bakanı Seok-Woo Hung’la Kore Elektrik Üretim Şirketi (KEPCO) şirketinin idare binasında görüşen Yıldız, daha sonra KEPCO’nun yöneticisi Bae Byon-Kim ile bir araya geldi. COEX Kongre Merkezi’ndeki medya merkezini ziyaret eden Yıldız, KEPCO yetkilileri ve Güney Koreli hükümet üyelerinin de Türkiye’de nükleer santral kurulması yönünde projeyi istediklerini, ancak şu anda bütün noktalarda mutabakat sağlanamadığını söyledi. Yıldız, “Biz bu adımları belli oranda atabileceğini kendilerine belirttik. Onlar da aynı niyetlerini söyledi” dedi.

Nisanda İstanbul’da yaklaşık 70 ülkeden katılımın olacağı Enerji Liderleri Zirvesi” düzenleneceğini açıklayan Yıldız, Güney Koreliler’le ikinci görüşmenin burada yapılacağını ifade etti. İşadamları ile yerli kömür santrallarıyla ilgili çalışmalar üzerinde durduklarını belirten Yıldız, şunları söyledi: “5-6 bin megavatlık bir kömür santralına talip olduklarını söylediler. Bunların şartları tabii ki görüşülecek. Benzer bir büyüklükte de aynı şekilde nükleer santral için talip olduklarını söylediler.”

Yıldız, “Güney Kore’yle santral konusundaki tıkanıklık nereden kaynaklanıyor” sorusuna, “Hazine garantisi istenmişti. Biz de ülkemizin 10-12 yıl önceki şartlardan çok uzaklaştığını ve çok daha iyi ekonomik şartlara ulaştıklarını belirttik. Değerlendireceklerini söylediler. Ülkemiz yararına bir sonuç alabiliyor isek onu noktalarız. Yoksa diğer görüşmelerimize devam ederiz. Diğer görüşmelerimizde Rusya’yla zaten yürüttüğümüz müzakereler var. Doğalgazda olduğu gibi nükleer enerjide de çeşitlilik sağlamak istiyoruz. Japonya ve Çin’le de bunu çeşitlendirmek istiyoruz” karşılığını verdi. (habermonitor.com)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: