Akkuyu’yu nükleere bırakmadılar

Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral projesine karşı olan çevre örgütleri ve bölge halkı, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Halkı Bilgilendirme Toplantısı’nı protesto etti, toplantı yapılamadı. Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral projesini tanıtmak için bugün Akkuyu’nun bulunduğu Mersin Gülnar’ın Büyükeceli köyünde düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı başlamadan bitti.

Toplantı için günler öncesinden hazırlık yapan nükleer karşıtı aktivistler ve Akkuyu’ya nükleer santral yapılmasına karşı çıkan köy halkı sabahın erken saatlerinden itibaren toplantının yapılacağı Büyükeceli Belediyesi Düğün Salonu önündeydi. Jandarmanın müdahalesine ve engellemesine rağmen salona girenler toplantıyı protesto etti.

Gazeteci ve aktivist Özgür Gürbüz’ün bianet’e aktardığına göre, 300’den fazla kişinin bulunduğu salonda “Tek slogan atan kendini dışarıda bulur” diyen nükleer santral yanlısı bir köylü gerginliğe neden oldu, dışarı çıkarıldı.

‘Buralar bizim, size bırakmayacağız’

Daha sonra nükleer karşıtları, “Akkuyu Çernobil olmayacak”, “Nükleere inat yaşasın hayat” ve “Buralar bizim, size bırakmayacağız” diye bağırarak konuşmacıların sözlerini kesti.

Açılış konuşmasını yapılmaya çalışılırken sunum yapan kişi, “Halkın bilgilenme hakkını engellemeyin” diye uyarıda bulundu fakat aktivistler ve köylüler sloganlarına devam etti. Nükleer karşıtları mikrofona el koydu ve kürsüye çıktı.

Gazeteci Evrim Kurdoğlu, nükleer santral kurulmasını destekleyen az sayıda köylünün santralı bir iş alanı olarak gördüğünü ve 16 köylünün şimdiden çalışmak üzere şirketle anlaştığını kaydetti.

Toplantı, protestolar sebebiyle yapılamadı.

Ne oldu?

Akkuyu sahası imzalanan devletlerarası anlaşmayla sonucunda Rus kamu şirketi Atomstroyexport (ROSATOM’a Atomenergoprom’un alt şirketi) bedelsiz olarak verildi.

21 Mart’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, temelinin Ruslar tarafından 2013’te atılması planlanan ve çevrecilerin tepki gösterdiği santralla ilgili bir genelge yayımladı ve Akkuyu Nükleer Güç Santralı Projesi’yle ilgili, kamu kurum ve kuruluşlarına daha hızlı çalışmaları konusunda genelge yayımladı.

Koordinasyonun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sağlanacağının belirtildiği genelgede, “gecikmeye mahal vermeden” ve “ivedilikle” ifadeleri bulunuyordu: “Projenin gecikmeye mahal vermeden zamanında tamamlanabilmesi için, kamu kurum ve kuruluşlarımızca her türlü iş ve işlemler ivedilikle sonuçlandırılacaktır.”

Akkuyu için, 12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya ile imzalanan işbirliği anlaşması 6 Ekim 2010’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

ÇED ne diyor?

Akkuyu Nükleer Santralı için hazırlanan ÇED başvuru dosyasında  “Güneş ve rüzgâr enerjisi daha sorunlu” deniyor. Nükleer enerjinin performansının enerji ihtiyacı artan Türkiye için rüzgâr ve güneşten üstün olduğu savunuluyor.

Greenpeace dün nükleer santral projesi için hazırlanan ÇED dosyasına yasal itirazda bulunmuştu. (bianet)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: