Başbakan’a ‘yandaş koruma’ cezası

Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikası’nın satışının 2007 yılında Danıştay tarafından iptal edilmesine rağmen aradan geçen altı yıla karşın fabrikayı geri almayan Başbakan’ın 10 bin lira manevi tazminat cezası ödemeye mahkum edildiği açıklandı.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası Başkanı Cemalettin Küçük, Eti Alüminyum’un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rizeli hemşehrileri Mehmet ve İrfan Cengiz’in sahibi olduğu, iktidara yakın şirketlerin başında gelen CE-KA şirketine satılmasından sonra açtıkları davalara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında davalara ilişkin bilgi veren Cemalettin Küçük, Seydişehir Alüminyum’un özelleştirilmesinin ardından Metalurji Mühendisleri Odası’nın açtığı davalarda, Danıştay’ın iptal ve yürütmeyi durdurma kararları verdiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu kararlar altı yıldır uygulanmamaktadır. Davalarda Danıştay, dava konusu özelleştirme işlemleri sonucunda kamunun zarara uğratıldığını açıkça belirtilmiştir. Eti Alüminyum Tesisleri ile bu tesisle birlikte özelleştirilen baraj, liman, madenler ve sosyal tesislerin tamamı ülkemizde yaşayan insanların ortak varlığıdır. Bu ortak varlığı korumaya dönük yargı kararlarını uygulamayanlar, her şeyden önce toplumsal bir zarara yol açmaktadır.”

Danıştay’ın, Eti Alüminyum’un 25 Temmuz 2005 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı ile 305 milyon dolara CE-KA firmasına devredilmesi üzerine açtıkları davada, 29 Mayıs 2006 tarihinde yürütmeyi durdurma ve 27 Kasım 2007 tarihinde satışın iptaline kararı verdiğini anımsatan Küçük, bu kararın uygulanmaması üzerine Başbakan ve ÖYK üyelerine tazminat davası açtıklarını belirtti.

Bu davanın sonuçlandığını belirten Küçük, Başbakan ve bakanlar mahkeme kararlarını uygulamadıkları için 10 bin lira tazminata mahkum edildiğini açıkladı. Küçük’ün verdiği bilgiye göre, 2007 yılında alınan iptal kararını uygulamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı Ali Babacan, eski Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekilli Ahmet Aksu, TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası’na 10 bin TL manevi tazminat ödeyecek.

Metalurji Mühendisleri Odası Başkanı Cemalettin Küçük, Erdoğan ve bakanlarının Anayasa’nın 138. maddesini ihlal ederek, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 257. maddesine göre suç işlediğini ve işlemeye devam ettiğini de söyledi. Küçük, Başbakan ve bakanların “görevi kötüye kullanma” suçunu düzenleyen sözkonusu madde uyarınca cezalandırılmalarının gerektiğini, ancak dokunulmazlık zırhı nedeniyle kendilerine kimsenin dokunamadığını vurguladı. (www.gazetecileronline.com)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: