Tekel arazisinin ‘arkadaş’a satışında alengirli durum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın biri perde arkasından olmak üzere iki arkadaşının talip olduğu, bunlardan Aziz Torun’un ipi göğüslediği Boğaz’ın en güzel arazisinin satışında şaibe olduğu öne sürüldü.

Erdoğan’a yakın olmayan kimsenin devlet ihalelerine giremediğini iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Boğaz’ın en değerli bölgesi Beykoz’daki Paşabahçe Tekel İçki Fabrikası arazisinin 49 yıllığına 355 milyon TL karşılığında, Başbakan Erdoğan’ın lise yıllarından arkadaşı olan Aziz Torun’un sahibi olduğu Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) satışına Meclis gündemine taşıdı.
Konuya ilişkin olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na yazılı bir soru önergesi veren Oran, TMSF 2. Başkanı da olan Abdullah Demiröz’ün, Torunlar şirketine danışmanlık yaptığına dikkat çekti. Oran, önergede, Başbakan Erdoğan’a, “Torun’a danışmanlık yapan TMSF 2. Başkanı Abdullah Demiröz için işlem yaptınız mı, bu durum etik midir? Torunlar, kendisine danışmanlık yapan Demiröz’ün yönettiği TMSF’den arazi aldı mı” sorularını yöneltti.

Hükümetin yolsuzlukları için bağımsız olması gereken kurumları kullandığını savunan Oran, şunları söyledi: “AKP iktidarı devletin bağımsız olması gereken TOKİ, BDDK, TMSF, SPK gibi kurumlarını kendine bağımlı hale getirdi. Hükümet bu kurumlar sayesinde hem yolsuzluklarına kılıf oluşturuyor hem de rantı böylece kendi yakın çevresine ve yandaşlarına dağıtıyor. Bu artık bir AKP klasiği haline geldi. Devlet ihalelerine bile Erdoğan’dan izin almadan kimse giremiyor, kazara girip kazanın başına da gelmeyen kalmıyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından bu yana çevresi Karun oldu. Bu çevrenin kapısından geçenler bile yalı sahibi oldu. Ama Vedat Türkali’nin şiirinde dediği gibi haramilerin saltanatı yıkılsın, bekle İstanbul sen bize layıksın.” (Gazeteciler Online)

Reklamlar
Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: