Demre çayında mermerci katliamı

YUSUF YAVUZ

Antalya’nın Kaş ile Demre ilçeleri sınırlarındaki Demre çayı ile bölgede bulunan Likya ve Roma dönemine ait tarihi su kanalı mermer ocakları tarafından katledildi. Bölgede inceleme yapan Kaşlı sivil toplum örgütü temsilcileri yaşanan doğa ve tarih katliamına sert tepki göstererek mermer ocaklarının faaliyetlerinin durdurulmasını istedi.

Akarsuları takibe aldılar

Akarsuları Takip ve Gözleme Grubu (AKGÖZ) adıyla Kaş’ta örgütlenen yaşam savunucuları, Demre çayında yaşanan mermerci katliamını ortaya çıkardı. Kaş’ın Dirgenler köyü ile Demre’deki Myra antik kenti arasındaki bölgede Demre çayı boyunca inceleme yapan AKGÖZ üyeleri, antik dönemde “Myros Potamo” olarak anılan nehir havzasındaki mermer ocaklarının yarattığı katliam karşısında dehşete düştü. Nehir yatağı boyunca birbiri ardına açılan mermer ocaklarının nehri molozlarla doldurarak bölgede bulunan antik su kanalını tahrip ettiğini öne süren grup üyeleri, yaşanan tahribatı fotoğraflarla da belgeledi.

Demre Vadisi mermer için kurban edildi

İnceleme gezisinin ardından, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) Kaş Temsilcisi Gökhan Türe ve Türkiye Yeşiller Partisi Kaş Temsilcisi Hakan Ozan Erzincanlı tarafından grup adına yapılan ortak açıklamada, Dirgenler köyü ile Demre arasında kalan vadinin madencilik için kurban edildiği iddia edildi. Akarsu havzalarının en kırılgan ekolojik alanlar olduğunun altı çizilen açıklamada, bu alanlarda mermercilik faaliyetine izin verilmemesi gerektiği kaydedildi. Mermercilik faaliyetine ilişkin ruhsatların 500 TL gibi ücretlerle şirketlere dağıtıldığı öne sürülen açıklamada, işletme sahasını kapatan şirketlerin bu alanları rehabilite etmesi gerektiği ancak bu kurala uyulmadığı ifade edildi.

Acilen hasar tespiti yapılsın

Vadinin mermer ocaklarının yarattığı tahribatla göz göre göre mahvolduğunun altı çizilen açıklamada, nehir boyunca Likya döneminden kalma antik yolların ve su kanallarının büyük ölçüde tahrip edildiği belirtildi. Bölgede Bizans döneminden kalma bir de manastırın bulunduğu kaydedilen açıklamada, yetkililer tarafından bölgede acilen hasar tespiti yapılması talep edilerek, “Köylüler mermer ocakları sayesinde toprak yolun asfalt yapılmış olmasından dolayı memnun. Alan memnun satan memnun. Ancak, olan doğaya ve geleceğimize oluyor. Gören, duyan ve dinleyen yok. Kaş ve Demre çok güzel uyumuş ya da uyutulmuş” dendi.

2 bin yıllık tarih yok oldu

Kaş sınırlarındaki Kıbrıs Kanyonu ile Demre arasında su taşıyan kanalların yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu ve birkaç yıl öncesine kadar bölge köylüleri tarafından da kullanıldığı belirtiliyor. Roma çağında yapılan kanal sistemiyle Demre’nin su ihtiyacı sağlanmış. Ancak, bugün Demre vadisinde açılan taş ve mermer ocaklarının sözkonusu su kanallarının tamamını yok ettiği öne sürülürken Kaş ve Demre ilçelerinde yaklaşık 500 taş ocağı ruhsatı verildiği biliniyor.

İş bulan razı, bulmayan karşı

Eski Dirgenler Köyü Muhtarı Ali Rıza Ustaer, bölgede yaklaşık 50 civarında mermer ocağının açıldığını ancak bunların büyük kısmının rantabl olmadığı gerekçesiyle çalışmalarını sonlandırdığını söyledi. Bugün Demre vadisinde faaliyet yürüten üç mermer ocağı bulunduğunu kaydeden Ustaer, buradan çıkartılan mermerin bir kısmının Dirgenler köyündeki fabrikada işlendiğini dile getirdi. Mermer ocaklarının Demre vadisinde tahribata neden olduğunu dile getiren Ustaer, “Bizim köyümüzdeki fabrikada 10 kişi çalışıyor. Yaklaşık elli işçinin geri kalanı civar köylerden. Mermer sektöründe iş bulan köylüler mermerciliği istiyor, bulamayanlar ise karşı çıkıyor” diye konuştu.

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: