‘Elektrik zammında saklanan gerçek’

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın “vatandaşın geliri arttığı için, fiyatlar artsa da önemli değil” demesinin ardından dün ortaya çıkan bir bilgiye göre elektrik zammı düşük gösterilmiş. Elektrik Mühendisleri Odası, yüzde 9,2 olarak açıklanan zammın gerçeği yansıtmadığını, gerçek oranının 12.76 olduğunu öne sürdü.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından dün yapılan açıklamaya göre, önceki gün EPDK tarafından açıklanan elektrik zammının gerçek oranının yüzde 9,2 değil 12,76 olduğu ortaya çıktı. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın “vatandaşın geliri arttığı için, fiyatlar artsa da önemli değil” açıklaması henüz hafızalarda tazeyken ortaya çıkan bu duruma göre, EPDK farklı bir hesaplama yöntemi kullanarak zammı gerçekte olduğundan düşük göstermiş. EMO’nun açıklamasına göre ortalama bir ailenin elektrik faturasının 70 TL’den 76 TL’ye yükseleceği belirtildi.

Gerçek zam 12,76

Zamma ilişkin bir açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası şu ifadelere yer verdi: “Anadolu Ajansı‘nın EPDK’nin açıklamasına dayanarak verdiği haberde tek zamanlı perakende elektrik satış fiyatlarının meskende yüzde 9.26 oranında bir değişimle 32.515 kuruşa yükseldiği belirtilmiştir. EPDK‘nın bu açıklaması İnternet sitesinde yer almamaktadır. EMO‘nun yaptığı hesaplamalara göre ise konut kullanıcıları için çıplak elektrik fiyatı yüzde 12.76 oranında zamla 16.1 kuruştan 18.2 kuruşa yükselmiştir. Nitekim elektrik toplam bedeli içindeki çıplak elektrik fiyatının payı 1 Nisan‘dan itibaren geçerli olacak bu tarife yapısıyla yüzde 67.8‘den yüzde 70.1‘e çıkmıştır.”

Kayıp-kaçak vurgunu artacak

Konut kullanıcılarından kilovat/saat (kWh) başına kesilen kayıp ve kaçak bedelinin de yüzde 9.93 zamlandırılarak, 2.7 kuruş olduğuna değinilen EMO açıklamasında, “Özelleştirme ile kayıp ve kaçak oranları düşeceği iddia edilirken; EPDK‘nın yeni 5 yıllık tarife döneminde hedef kayıp ve kaçak oranlarını yükseltmesiyle, kayıp ve kaçağı indiremediklerinde bırakın cezalandırılmayı tersine ödüllendirilen şirketlere haksız kazançlarını artırma imkanı sağlanmıştır” dendi.

Ortalama bir ailenin faturası 70 TL‘den 76 TL‘ye yükselecek

Vergi ve fonlar hariç olmak üzere 1 kilovat saat elektriğin bedelinin 23.7 kuruştan 25.9 kuruşa ulaştığının vurgulandığı açıklamada şöyle dendi: “Enerji fonu, TRT payı ve Belediye Tüketim Vergisi ile yüzde 18‘lik KDV oranı da dahil edildiğinde 1 kWh‘lik elektriğin fiyatı 33 kuruşa yükselmekte. Asgari elektrik ihtiyacı üzerinden hesaplama yapıldığında yaklaşık 234 kWh‘lik aylık tüketimi olan bir ailenin faturası 70 liradan 76 TL‘ye yükselecek.” (soL – Haber Merkezi)

Reklamlar
Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: