Kuzey Denizi’nde büyük tehlike

Greenpeace, Kuzey Denizi’ndeki “Elgin” adlı tesisten ne kadar gaz sızdığını tespit edilmesi için uzmanlarını bölgeye gönderdi. Fransız Total şirketinin Kuzey Denizi’nde bulunan gaz platformu “Elgin, giderek büyük bir çevre tehdidine dönüşüyor.

Gaz sızıntısının devam ettiği tesise uzmanlarını gönderen Greenpeace, platformu çevreleyen girişe yasak alanın etrafında ölçüm yapacağını açıkladı. Bugüne dek suyun yüzeyinde geniş bir alanın petrol sızıntısıyla kirlendiğini tespit eden Greecpeace uzmanları, orta dalga kızılötesi kameralarla tesisten sızan ve iklim değişimine yol açan metan gazının ölçümünü yapacak.

Denizin yanı sıra havada da ölçüm yapacaklarını kaydeden Greenpeace uzmanlarından Christian Bussau, petrol ve gaz şirketlerinin genellikle bilgilendirmede bulunmak istemediğini ve bu nedenle bölgeye geldiklerini dile getirdi.

Sızıntının ortaya çıkmasının ardından Total şirketinin de tutumu eleştirilere yol açtı.

Kazanın ortaya çıkmasından bir hafta sonra tesisteki çatlağın kapatılmasının ne kadar zaman alacağı hâlâ bilinmiyor. Bunun altı ayı bulabileceği sanılıyor.

Çevreciler, sızıntının yol açtığı zararın sadece tesisin çevresiyle sınırlı kalmayacağı kanısında. Sızıntının denizin derinliklerinde ve kutuplardaki hassas ekolojik sisteme de zarar verebileceği belirtiliyor. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklamlar
Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: