İleri Seviye Permakültür Çalıştayı

Bayramiç Yeniköy Kazdağları Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği, permakültür bilgisini ve tecrübesini geliştirmek isteyenler için Çanakkale Bayramiç’te yedi günlük bir çalıştay düzenliyor.

Bayramiç Yeniköy Kazdağları Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği yedi gün sürecek teorik ve uygulamalı permakültür çalıştayı düzenliyor. 29 Nisan – 6 Mayıs 2012 tarihlerinde Çanakkale’de yapılacak çalıştaya son üç yıldır Türkiye’de eğitimler veren ve permakültürün öncülerinden Penny Livingston-Stark ve Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün kurucusu Mustafa Bakır eğitmen olarak katılacak.

Permakültür Bill Mollison’ın 1974’te geliştirdiği permakültür, İngilizce “permanent” (kalıcı) ve “agriculture” (tarım) kelimelerinin birleşmesinden türeyen bir tasarım bilimi. Çevresindeki ekosistemlerle uyum içinde ve ekolojik bütüne saygılı bir toplum idealine sahip permakültürde, sürdürülebilir yöntem ve tekniklerle sürdürülebilir yerleşimlerin oluşturulması hedefleniyor.

Çalıştay Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi, Muratlar köyü yakınındaki Yeniköy’de yapılacak Yeni Köy permakültür felsefesini gözeterek tasarım yapan ve uygulayan, Anadolu’nun yerel tohumlarınıza sahip çıkarak, doğal tarım uygulamaları yapan, öğrendiklerini, ürettiklerini paylaşarak, kendi kendine yeten bir köy kurma girişimi.

Toprak, su, bitki ve topluluk

Çalıştayda işlenecek konular şöyle sıralanıyor:

Toprak; Şehir bahçesinde veya küçük bir çiftlikte toprağı geliştirme yöntemleri ve verimlilik sistemleri oluşturulması. Kompost, gübre, solucan gübresi,  yüzey yeşillendirme (yeşil gübre), örtü malçlama…

Su: Hasat etme, saflaştırma, yağmur suyu ve gri su idaresi

Bitkiler; Gıda ormanları tasarımı yani bir ormanı taklit eden ancak insan kullanımı için hayli kullanışlı bitkiler sunan bir tarımsal sistem yaratmak. Tohum saklama, doğal ilaç yapma ve yenebilir yabani bitki hasadı yöntemleri.

Topluluk: Kolektif vizyon oluşturmak, ortak kararlar almak, aksiyon planlaması yapmak ve sağlıklı topluluk iletişimi için kullanılabilecek katılımcı grup süreçleri. (bianet)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: