Kümes ruhsatlı villa ısrarını yargı reddetti

YUSUF YAVUZ

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesindeki Kalamar koyunda, imarsız tarım alanında ve kıyı yasası delinerek inşasına başlanan 34 villadan 25’inin ruhsatının iptal edilmesine karşı villa sahipleri tarafından açılan ‘idari işlemin yürütmesinin durdurulması’ istemli dava reddedildi. Mahkeme, ruhsatların iptaline ilişkin idari işlemin ‘hukuka aykırı’ olduğu savını reddetti. Ruhsatı iptal edilen villalar arasında eski AKP Muğla Milletvekili Hasan Özyer’in şirketi de bulunuyor.

AKP’li vekilin de villaları var 

Antalya 2. İdare Mahkemesi, Kalamar koyundaki iki ayrı parselde villaları bulunan Fethiye merkezli Denizhan Gayrimenkul A.Ş’nin açtığı davada öne sürülen ruhsatların iptaline ilişkin idari işlemin “hukuka aykırı” olduğu savını reddetti. Ruhsatı iptal edilen villalar arasında eski AKP Muğla Milletvekili Hasan Özyer’in sahibi olduğu şirketin de bulunması dikkat çekmişti. Özyer, TBMM Bayındırılık, İmar ve Çevre komisyonlarında görev yapmıştı.

Mahkeme rant ısrarına geçit vermedi 

Mahmenin, 17 Şubat 2012 tarihli red gereçkesinde, “İdare Mahkemelerinin, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçeleşmesi durumunda gerekçe göstererek yürütmesinin durdurulmasına karar verebilecekleri kurala bağlanmıştır. Bakılan davada, anılan madde öngörülen yazılı koşulların birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından ‘yürütmenin durdurulması isteminin reddine’ karar verildi” dendi.

‘Doğaya ve insana karşı işlenmiş bir suç’

 Mahkeme kararını değerlendiren Avukat Bülent Kaçar, “yok hükmü”nde sayılan villa ruhsatlarını iptal eden Kalkan Belediyesi’nin ayrıca ruhsatları veren eski belediye yöneticileri hakkında Kaş Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu anımsatarak, “Ortada yaşanabilir bir dünya özlemine ve doğaya karşı işlenmiş bir suç olduğunu düşünüyorum. Çünkü buradaki durumu, denize karşı, insanların denize ulaşma hakkına karşı, tarım arazilerine karşı işlenmiş suçlar olarak nitelendiriyorum. Bunun temelinde rant ve kar hırslarının yattığını düşünüyorum” diye konuştu.  

Her biri 3 milyon dolar

2010 yılında ortaya çıkan Kalkan’daki imar skandalı uluslararası bir vurgunu da gözler önüne sermişti. Denize sıfır konumdaki 130 dönümlük “tarımsal niteliği korunacak” zeytinlik araziyi 34 parsele bölerek üzerinde villa inşaatlarına başlayan yatırımcıların, her birine yaklaşık 3 milyon dolar değer biçilen villaların bir kısmını daha inşaat aşamasındayken İngiliz ve Amerikalılara sattıkları öne sürülmüştü. Tarımsal alanda inşa edilen villalar, bölgede “kümes ruhsatıyla villa” tartışmalarına neden olmuştu.

‘Ruhsatlar yok hükmünde’ 

Skandalın ortaya çıkmasıyla Antalya Valiliği tarafından başlatılan soruşturmanın ardından hazırlanan teknik raporla yapıların ilgili yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğu belgelenmişti.  Raporun ardından harekete geçen Kalkan Belediyesi yetkilileri, 23 Eylül 2011 tarihinde ruhsat sahiplerine gönderdiği yazıda, “Düzenlenen yapı ruhsatlarının anılan yasa ve yönetmeliklere açıkça aykırı  olmaları sebebiyle yasal dayanaktan yoksun ve yok hükmünde olması neticesinde ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde ‘iptal’ edilmesine karar verilmiştir” ifadelerine yer vererek 25 villanın ruhsatlarını iptal etmişti.

Eski başkan ruhsat verdi yenisi iptal etti

Yağmalanan koydaki parsellerin büyük çoğunluğunun, İstanbul merkezli Ada Turizm Yatırımları AŞ’ye, üç parselin ise Kalkan merkezli Kalamar İnşaat ve Turizm Limited Şirketi’ne ait olduğu ortaya çıkmıştı. Kalkan’ın AKP’li eski Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı’nın başkanlığı döneminde ticari işlerini yürüten ortağı Ali Tunç ve Ramazan Doğan’a ait olduğu öne sürülen Kalamar A.Ş, üç parselin hissedarı olarak anılırken,  yasalara aykırı olarak inşa edilen villaların Şalvarlı’nın belediye başkanlığı döneminde ruhsatlandırılması Kalkan’da tartışma yaratmıştı. Böylece Kalkan Belediyesi’nin eski başkanı tarafından verilen ruhsatlar, yeni başkan tarafından iptal edilirken, CHP’li yeni yöneticiler, AKP’li eski yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunmuş oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: