‘Çok özlemiştik geldiler’

Baharın müjdecisi leylek, kırlangıç, ebabil, arıkuşu, guguk kuşunun gelişinin kutlandığı “Yaşayan Bahar” etkinlikleri, Doğa Derneği’nin koordinasyonunda Türkiye’de de 1 Nisan’dan itibaren kutlanmaya başlandı. Bu yıl 7’incisi düzenlenen “Yaşayan Bahar” kampanyasına Avrupa, Afrika ve Orta Asya’dan 39 ülke uygulayacak.

Doğa Derneği’nin de aralarında olduğu Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife International) 39 ülkeden ortağı olan sivil toplum kuruluşları, Yaşayan Bahar etkinlikleriyle baharın gelişine, kuşların göç yolculuğuna ve karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmeyi amaçlıyor. Kampanya kapsamında dileyen herkes leylek, kırlangıç, ebabil, arıkuşu ve guguk kuşlarını gözleyerek, ilk gözlem kayıtlarını www.yasayanbahar.org sitesine girerek kampanyaya dahil olabilecek.

Doğa Derneği Kuş Gözlem Sorumlusu Evrim Tabur, yaptığı açıklamada “Yaşayan Bahar, geçen yıl 127 bin gözlem kaydının eklendiği geniş katılımlı bir etkinlik. Yaşayan Bahar’ın internet sitesi herkesin katılabilmesi için leylek, kırlangıç, ebabil, guguk ve arıkuşunu tanımlamaya yardımcı olacak bilgileri de içeriyor. Yaşayan Bahar’a bu beş kuş türü için 7’den 70’e herkes gördüğü kuşu www.yasayanbahar.org sitesine ekleyerek katılabilir. Ayrıca dileyenler çocuklara baharı ve kuşları tanıtmak için Doğa Derneği gönüllüsü olup etkinlikler düzenleyerek de katkıda bulunabilir” dedi.

Yaşayan Bahar Hakkında:
Yaşayan Bahar, Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife International) dünya çapındaki ortakları tarafından uygulanan kampanya. Yaşayan Bahar ile çocukların ilgisini doğaya ve baharın gelişine çekmek için tasarlanıyor ve otuzdan çok ülkede internet sitesi aracılığıyla katılınılan kitlesel bir etkinlik olarak niteleniyor. Yaşayan Baharla, çocuklar ve aileleri başta olmak üzere herkesin göçmen kuşların gelişini gözlemlemesi ve kaydetmesi hedefliyorr.

İlk kez 1987 yılında Bavyera’da Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun Almanya’daki ortağı tarafından hayata geçirilen bu program, 2003 yılında BirdLife’ın uluslararası programı haline getirildi.

Reklamlar
Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: