Dersimliler: Bu toprakları terk etmeyeceğiz

Peri Vadisi’nde Pembelik Barajı’nın yapımı için Acil Kamulaştırma Yasası ile arazilerine el konulan Hasan Akyol, “Bu toprakları terk etmedik. Kanımın son damlasına kadar ben buna karşı çıkacağım” dedi.

Dersim Dernekler Federasyonu, Peri Vadisi Koruma Platformu, “Acil Kamulaştırma Yasası” nedeniyle Peri Vadisi’nin şirketlere satılmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Çevre Mühendisleri Odası’ndaki toplantıda konuşan Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, başta Dersim olmak üzere Türkiye’nin tüm bölgelerinde çevre kıyımına karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Daha sonra söz alan Hasan Akyol, “Karakoçan’ın Akkuş Köyü’nde 2010’da memurlar gelmiş sizi istiyorlar dediler. Sordum, dediler ‘acil kamulaştırma toprağınızı alıyoruz.’ Bir gün baktık ki dozerlerle gelip daldılar. Yıllarca acı çekerek bu topraklarda yaşadık. Bizi bu zenginlere satmayın. Etrafını tel örgülerle kapattılar, ulaşamıyoruz topraklarımıza. Eşim her gün ne olacak diye düşündü düşündü kalp krizi geçirip vefat etti” diye konuştu.

Prof. Dr. Beyza Üstün de, “Danıştay Pembelik Barajı için yürütmeyi durdurma kararı aldı ancak şirketler bunu bile dinlemiyorlar. Oraya tek bir çivi çakılmaması lazım ama hukuk kuralları bile onları ilgilendirmiyor. Tek çare, bu sürece karşı halk ile birlikte mücadele etmek” diye konuştu.

Platform, 8 Nisan’da İTÜ Maslak Kampüsü önünde 14.00’da buluşarak barajın yapımını üstlenen Limak firmasına yürüyüp basın açıklaması yapacak. (Evrensel)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: