‘Eroğlu bilimi hedef tahtasına koyuyor’

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun bilim insanı Prof. Dr. Beyza Üstün’ü hedef gösteren açıklamalarına tepki gösterdi.

Odadan yapılan yazılı açıklamada, “Eroğlu’nun bilim insanlarını hedef tahtasına koyması hem bakan sıfatına hem de akademisyen kimliğine yakışmamaktadır. Suyun ticarileştirilmesine, doğanın talan edilmesine karşı, halkın bilgilendirilmesi için çaba harcayan ve özgün, bilimsel duruşundan taviz vermeyen, toplumsal sorunları kendisine dert eden yani ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu bilim insanı sorumluluğunu yerine getiren bir akademisyene karşı yapılan bu talihsiz açıklamalar, verilen mücadelenin önemini bir kere daha ortaya koymaktadır” dendi.

ÇMO açıkmasında, Orman ve Su İşleri Bakanı ve aynı zamanda akademisyen olan Eroğlu tarafından bilim insanı Prof. Dr. Üstün`ün hedef gösterilmesini şaşkınlıkla izlendiği belirtiler, “İktidarın zirvesinde olan bir hükümetin bakanı olarak Eroğlu’nun ‘adrese yazılı’ ve ‘hedef gösteren’ açıklamalarda bulunması üzüntü vericidir. Sayın Bakan`ın uyguladığı politikaları ve faaliyetleri eleştirenlere karşı tehditler ve şaibeler içeren açıklamalar yapması hele ki yurtsever bilim insanlarını hedef tahtasına koyması hem Bakan sıfatına hem de akademisyen kimliğine yakışmamaktadır.”

Açıklamada ayrıca, suyun ticarileştirilmesine, doğanın talan edilmesine karşı, halkın bilgilendirilmesi için çaba harcayan ve özgün, bilimsel duruşundan taviz vermeyen, toplumsal sorunları kendisine dert eden yani ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu bilim insanı sorumluluğunu yerine getiren bir akademisyene karşı yapılan bu talihsiz açıklamaların, verilen mücadelenin önemini bir kere daha ortaya koyduğuna dikkat çekildi.

ÇMO açıklamasında şöyle dendi: “Her alanda koşulsuz piyasa hâkimiyetine karşı, sosyal, kültürel, akademik, ekonomik, yerel ve küresel eleştiriler olacaktır. Bu eleştirilerin varlığı toplum ve insanlık için ‘ortak aklın’ olmazsa olmazıdır. Hangi alanda olursa olsun, farklı seslerin ‘polis’, ‘mahkeme’ ve ‘iktidar aygıtları’ ile tehdit edilmesine karşı, bilimden, demokrasiden, hak ve özgürlüklerden yana taraf olduğumuzu TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak bir kez daha vurgulamak ve toplum yararı gözeten tüm bilim çevrelerinin yanında yer aldığımızı, mücadelelerini sahiplendiğimizi belirtmek istiyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: