İran’la yürütülecek nükleer müzakerelerin konusu ne

İran’ın nükleer programı ile ilgili görüşmelerin önümüzdeki hafta sonu İstanbul’da başlaması bekleniyor. Peki, görüşmelerde hangi konular gündeme gelecek?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi İngiltere, Fransa, ABD, Rusya, Çin ve Almanya ile İran arasındaki nükleer müzakerelerin cumartesi günü İstanbul’da başlaması bekleniyor.

Görüşmelerin merkezinde Tahran yönetiminin 2009 yılında varlığını kabul ettiği Fordo Uranyum Zenginleştirme Tesisi’nin kapatılması bulunuyor. Amerikan New York Times gazetesi cumartesi günü internet sayfasında Batı’nın görüşmelerin başında bu konuda sert taleplerde bulunacağını yazdı. Avrupalı ve ABD’li diplomatlardan alınan bilgilere dayandırılan habere göre, Tahran yönetiminden Fordo’da yerin altında uzun süre gizli kalan nükleer tesislerini kapatması ve uranyum zenginleştirme oranını yüzde 20 ile sınırlaması istenecek. Bir atom bombasının üretilebilmesi için uranyumun yüzde 80’den fazla oranda zenginleştirilmesi gerekiyor.

İran tarafı ne diyor?

Isna haber ajansına konuşan İran Nükleer Enerji Kurumu’nun müdürü Feridun Abbasi ise bu yöndeki direktiflerin anlamlı olmadığını söyledi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da nükleer teknolojiyi barışçıl amaçlar uyarınca kullanmanın hakları olduğunu ve bundan vazgeçmeyeceklerini sık sık dile getiriyor.

Batı’nın görüşmelerde sergileyeceği pozisyonun İsrail’in tutumu ile de uyum içinde olduğu belirtiliyor. Zira İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da pazar günü benzer talepler sıralamıştı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Tahran’ın uluslararası müzakerelerde İran’ın “zaman kazanmak ve muhataplarını aldatmak” isteyebileceğini ifade etti.

Görüşmeler İstanbul’da

Öte yandan, İran devlet televizyonu, ülkenin tartışmalı nükleer programı ile ilgili görüşmelerin İstanbul’da yapılacağını duyurdu. Ancak haber, resmî taraflarca henüz teyit edilmedi. İran’ın yarı resmî Fars Haber Ajansı, adını vermediği kaynaklara dayandırdığı haberinde, İran’ın nükleer programı ile ilgili görüşmelere Türkiye’nin ev sahipliği yapacağını duyurdu. Haberde görüşmelerin 14 Nisan tarihinde İstanbul’da başlayacağı belirtildi.

İstanbul’daki görüşmelerde bir ilerleme kaydedilmesi halinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta ikinci tur görüşmelere devam edileceği de kaydedildi. İngilizce yayın yapan İran devlet televizyonu Press TV de aynı haberi geçerek, görüşmelerin İstanbul’da olacağını duyurdu.

Henüz teyit edilmedi

Ancak bu bilgi görüşmelere katılması beklenen ülkeler tarafından doğrulanmadı. Resmî temaslar için Çin’e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Teyit edilmeyen bir konu üzerinde herhangi bir açıklama yapmamız doğru olmaz. Teyit edildiği anda zaten bunu hemen sizlerle paylaşırız, şu ana kadar teyit edilmiş değil” diye konuştu.

İran’daki bağımsız internet siteleri de görüşmelerin yeri ve zamanı ile ilgili henüz ilgili devletlerin kesin bir karara varmadığını belirtiyor. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: