Nükleer karşıtı sanatçılar sokağa çıktı


YUSUF YAVUZ

Nükleer santralların kapatılması için Büyükada’da biraraya gelen sanatçılar, vatandaşların da katılımıyla ilginç bir şenlik düzenledi. Sokakta yapılan eserlerin yine sokakta sergilendiği şenlikte, Çernobil ve Fukuşima’daki nükleer felaketi yaşayan insanların gerçek öyküleri de okundu.

Türkiye nükleer enerji konusundaki kararlılığından vazgeçmiyor, ancak Japonya’da geçen yıl yaşanan Fukuşima felaketi nükleere karşı tepkileri de arttırdı. Nükleer enerji santrallarının kapatılması için, Fukuşima ile Çernobil felaketlerinin olduğu 11 Mart ile 26 Nisan tarihleri arasında, tüm dünyada nükleer karşıtı etkinlikler yapılıyor. 

15 sanatçı sokaktaydı

Bu amaçla İstanbul Büyükada’da geçen hafta sonu biraraya gelen sanatçılar, renkli ve alışılmadık bir nükleer santral karşıtı etkinliğe imza attı. Gül Bolulu, Ayşen Eren ve Berna Erkün’ün de aralarında olduğu 15 sanatçının organize ettiği etkinliğe, vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Nükleer enerji yerine tasarruf

1986’da Çernobil, 2011’de ise Fukuşima’da yaşanan nükleer santral felaketlerinin, 10 binlerce insanın hayatını nasıl bir anda tamamıyla değiştirdiğini anlatmak ve nükleer teknoloji ile enerji üretmek yerine, enerji tasarrufunun önemini vurgulamayı hedeflediğini belirten sanatçıların gün boyu süren etkinliği, Büyükada sokaklarında renkli görüntüler yarattı. Bazı eserler sokakta üretilip yine orada sergilendi.

Fukuşima’da yaşamayan bilmez

Kendilerini, insanı, doğayı, dünyayı seven bir grup sanatçı ve eylemci olarak tanımlayan sanatçılar, insani yanı ağır basan bir iş için gönüllü olarak biraraya geldiğini söyledi. “Yaşamayan Bilmez Fukuşima’da, Çernobil’de” başlığıyla yapılan çalışmalara sokaktan gelip geçen vatandaşların da katılımı sağlandı.

Yaşanmış nükleer öykülerini dinlediler

Fukuşima ile Çernobil’de olanların yaşanmadıkça tam ve doğru olarak bilinemeyeceğini düşünen sanatçılar, isteyen vatandaşlara nükleer felaketi yaşamış olan gerçek kişilerin öykülerini okuyarak empati kurmaya aracılık yaptıklarını söyledi. Çalışmada anlatılan gerçek yaşanmışlıklardan oluşturulan öyküler, Çernobil anıları Svetlana Aleksiyeviç’in “Çernobil’den Sesler: Bir Nükleer Felaketin Sözlü Tarihi” adlı kitabıyla, Fukuşima anıları gazete ve dergilerde çıkan gerçek kişilere ait yazılardan derlendiği belirtildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: